facebook Przejdź do treści

Świat w obliczu zmian. Nowe lęki i uzależnienia

Współcześnie jesteśmy świadkami niezwykle dynamicznych zmian, które redefiniują nasze potrzeby i priorytety, a tym samym bezsprzecznie wpływają na kondycję współczesnego człowieka. W naszym cyklu skupiamy się na nowych lękach i uzależnieniach, które w ostatnich dekadach zaczęły stanowić poważny problem zarówno dla jednostki, jak i ogółu społeczeństwa. Zastanawiamy się, jakie są ich przyczyny, przejawy i skutki. Jednocześnie staramy się odpowiedzieć na pytanie, jak sobie z nimi radzić i jakie dobre praktyki przyjąć w tych zmaganiach.

LĘKI

technofobia-www

Technofobia

Technologia jako nadzieja na rozwiązanie ludzkich problemów czy przeciwnie, śmiertelne zagrożenie dla społeczeństw i kultury? Technologiczny postęp sprawia, że nasze życie staje się bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Równocześnie jednak technologia wywołuje i pobudza nasze lęki. Warto zadać sobie pytanie: dlaczego? Skąd bierze się technofobia, czyli uporczywy i chorobliwy lęk przed zaawansowanymi technologiami?

Czytaj więcej »
kosmos-na www-lęki

Lęk klimatyczny

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia największym wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku jest dla ludzkości zmiana klimatu. Jej skutki – już teraz dobrze widoczne na całym świecie – obejmują nie tylko takie zjawiska, jak topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów czy przesuwanie się stref klimatycznych, lecz mają również wymiar psychologiczny. W dzisiejszym poście chcielibyśmy opowiedzieć pokrótce o tym, czym jest lęk klimatyczny.

Czytaj więcej »
lek-a-pandemia

Lęk a pandemia

Naukowcy jednoznacznie mówią o negatywnym wpływie pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie. Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Gambin z Wydziału Psychologii UW przeprowadził w 2020 roku czterofazowe badania poświęcone nasileniu się objawów depresji i lęku uogólnionego wśród Polaków w trakcie pierwszych miesięcy pandemii (początek maja, czerwiec, lipiec i grudzień 2020 r.).

Czytaj więcej »
lęk czy strach - www

Strach czy lęk?

Od najdawniejszych czasów nagle rodzące się w naszych mózgach poczucie strachu ostrzegało nas przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Oznacza to, że zdolność odczuwania strachu i lęku jest istotnym elementem naszego przystosowania do otaczającej rzeczywistości – pozwala przetrwać. Świat, w którym żyjemy, nieustannie przysparza nam powodów do tego, żeby odczuwać niepokój, przeradzający się niejednokrotnie w strach lub lęk. Takie reakcje są w pełni zrozumiałe.

Czytaj więcej »

UZALEŻNIENIA

fomo

FOMO

Czy zdarza się, że odczuwacie lęk związany z brakiem wiedzy na temat tego, co w danym momencie robią Wasi znajomi? Czy w takiej chwili bierzecie do ręki telefon i zaglądacie na media społecznościowe z nadzieją, że Wasze wątpliwości zostaną rozwiane? Jeśli tak, to być może cierpicie na FOMO, któremu poświęcimy niniejszy post.

Czytaj więcej »
pracoholizm

Pracoholizm

️Czym jest pracoholizm? W zasadzie wie to każdy. Jak podają badacze, jest to stan psychiczny, który przejawia się stałym, wewnętrznym przymusem wykonywania pracy lub czynności, które się z nią wiążą. Pracoholik bez przerwy myśli o swoich zawodowych obowiązkach. Często występuje u niego poczucie dyskomfortu, gdy coś (lub ktoś) uniemożliwia mu zajmowanie się pracą.

Czytaj więcej »
fonoholizm

Fonoholizm

Przeskrolowane? Czy już wiesz, co dzieje się u Twoich znajomych? SMS-y odpisane? Komunikator tekstowy sprawdzony? A przecież napływowi nowych informacji nie ma końca… Musisz być na bieżąco! Musisz? Niekoniecznie. Dziś opowiemy Wam o fonoholizmie.

Czytaj więcej »

wydarzenie

Dyktando UW

współpraca

Nauka w minutę

wydarzenie

TEDx University of Warsaw

nauka

Dziedzictwo naturalne

nauka

Świat w obliczu zmian. Nowe lęki i uzależnienia

technologie

Cyberbezpieczeństwo

nauka

Kosmos

technologie

W drogę ze sztuczną inteligencją