facebook Przejdź do treści
Nauka Nadaje

Nauka Nadaje

Nauka Nadaje to cykl publicystycznych rozmów, które z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła Justyna Dżbik-Kluge.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na nasze życie wywierają badania naukowe. Dostęp do ogromu informacji jest teraz szybszy i łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Pytanie jednak, w jaki sposób powinniśmy weryfikować docierające do nas dane, jak orientować się w coraz bardziej skomplikowanym świecie? Dlatego CWiD UW zainicjowało cykl, w którym głos ma przede wszystkim nauka!

Celem podcastów jest pokazanie, że głos badaczy ma ogromną wartość, zaś nauka może nadawać rytm i sens naszej codzienności. Pragniemy spojrzeć na aktualnie poruszane w mediach, szeroko komentowane społecznie tematy z punktu widzenia naukowców, którzy posiadają konkretną wiedzę oraz doświadczenie.

Zachęcamy do słuchania rozmów Justyny Dżbik-Kluge z ekspertami UW na naszej stronie www, Spotify lub YouTube.

Konfliktowe światopoglądy – czyli o wartościach, stereotypach i o tym, jak nawzajem ze sobą rozmawiać

Żyjąc w społeczeństwie, stale doświadczamy sytuacji konfliktowych. Nieporozumienia – dzielące nawet poszczególne rodziny – wybuchają często na tle tematów światopoglądowych. Czy potrafimy ze sobą spokojnie rozmawiać? Czy istnieją sposoby, by ich uniknąć? Jak dyskutować o kwestiach światopoglądowych, nie traktując wrogo swoich rozmówców? Odpowiedzi na te pytania poszukuje w ramach podcastu Nauka Nadaje Justyna Dżbik-Kluge podczas rozmowy z drem hab. Tomaszem Maślanką z Wydziału Socjologii UW. Zapraszamy do wysłuchania nagrania!

Tworząc własną przestrzeń języka – czyli o funkcjach i przemianach mowy młodzieży

Język młodzieży ciągle ewoluuje, nieustannie podlega przemianom. Wyrażenia, które jeszcze niedawno były w obiegu, błyskawicznie z niego wypadają. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Na czym polega fenomen mowy młodzieży? Jak „ukształtowana” jest przestrzeń języka młodych – i dlaczego dla innych dostęp do niej jest surowo wzbroniony? O tym wszystkim opowiada dr Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW w rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge.

Człowiek istotą społeczną – jak ważną rolę odgrywają relacje w naszym życiu?

Well-being, zachowanie równowagi między życiem prywatnym a sferą zawodową, to temat bardzo aktualny. W ciągu ostatniego roku granice pomiędzy przestrzenią pracy a sferą ogniska domowego często ulegały zatarciu – dom stał się pracą, praca stała się domem.Ponadto, coraz więcej czasu spędzamy online. W jakim stopniu wpływa to na nasze umiejętności komunikacyjne i relacje społeczne? O tym, jak duże znaczenie dla naszej kondycji psychofizycznej ma kontakt z drugim człowiekiem, opowiada dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce UW w rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge w najnowszym odcinku podcastu “Nauka Nadaje”. 

Polak…dwa bratanki – o stosunkach międzynarodowych i relacjach w geopolityce

Polityka międzynarodowa to sfera licznych, krzyżujących się ze sobą zależności, nacisków, wpływów – i sojuszy. Gra wzajemnych interesów dotyczy wszystkich. Od sieci międzynarodowych stosunków zależy w dużej mierze zarówno bezpieczeństwo, jak i rozwój ekonomiczny państwowych podmiotów. Polska nie jest tu do wyjątkiem. Warto więc zastanowić się nad kształtem naszych obecnych relacji z innymi państwami.    Jak odnajdujemy się dziś na arenie międzynarodowych rozgrywek? Jakie korzyści i zagrożenia wynikają z prowadzonej polityki zagranicznej?  Kim są nasi sprzymierzeńcy? Co decyduje o doborze politycznych partnerów Polski?  Wreszcie – w kim powinniśmy upatrywać nowych sojuszników? Na te i inne pytania dotyczące szans Polski w

Różnice i stereotypy – czyli o ludzkim postrzeganiu inności

Stereotypy – zjawisko powszechne, choć jednocześnie zdradliwe. W procesie przyswajania nowych informacji nasz mózg, chcąc zaoszczędzić jak najwięcej energii, dąży do stworzenia modelu rzeczywistości, który jest oparty na uproszczeniach. Te jednak – być może zwłaszcza w kontaktach międzyludzkich – bywają krzywdzące. Czy ludzkie uprzedzenia są wrodzone? Dlaczego boimy się tego, co nieznane, obce? Czy istnieją sposoby, by zwalczyć lęk przed innością?O trudnych kontaktach międzyludzkich, stereotypach i mowie nienawiści dr Wiktor Soral z Wydziału Psychologii UW rozmawia z Justyną Dżbik-Kluge.

Poza fatalizmem – czyli o pandemii, teorii wiary i adaptacji do kryzysowych warunków

Ostatni rok, rok pandemii przyniósł wiele dramatycznych zmian zarówno w funkcjonowaniu ludzkich zbiorowości, jak i w codziennym życiu jednostek. Takie kryzysowe doświadczenia łatwo przekładają się na fatalistyczne postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości, szczególnie wtedy, gdy oddala się nadzieja, że wszystko „wróci do normy”. Czy jednak fatalizm stanowi jedyną możliwą reakcję na egzystencjalne wstrząsy? Czy istnieje szansa, że oswoimy w sobie powszechnie panującą niepewność i wyćwiczymy zdolność do tego, by sobie z nią radzić? Czy „koniec świata” rzeczywiście jest bliski?  

Odroczyć katastrofę – czyli o zmianach klimatu, ludzkiej zachłanności i perspektywie dalszego zamieszkiwania na Ziemie

Ziemia jest naszym wspólnym domem. Mimo niebywałego postępu technologicznego w ostatnich dziesięcioleciach ten stan rzeczy, zapewne, prędko nie ulegnie zmianie. Pytanie jednak, czy potrafimy myśleć o naszej planecie jako o domu? Tymczasem – ta wspólna przestrzeń znajduje się na skraju unicestwienia, które zwiastują nasilające się obecnie gwałtowne zmiany klimatyczne i liczne kataklizmy. Czy można jeszcze powstrzymać katastrofę, czy też wydaje się ona nieunikniona? Czy nie jest już zbyt późno, by przeciwdziałać nieszczęściu? Jakie znaczenie mogą mieć indywidualne starania wobec ogromu zniszczeń wyrządzonych naszej planecie przez cały zachłanny ludzki gatunek? O przyszłości Ziemi i konieczności odmiany naszego życia oraz myślenia

Szukając nadziei wśród gwiazd – czyli o kosmicznym bezkresie, obcych formach życia i szansach na pozaziemską alternatywę dla ludzkiej egzystencji

Obserwowanie gwiazd niejednokrotnie powoduje, że w naszych głowach zaczynają mnożyć się istotne pytania. Kim jesteśmy wobec kosmicznego bezmiaru? Czy kiedykolwiek uda się nam zgłębić wszystkie tajemnice ciał niebieskich?Czy w tej kosmicznej otchłani istnieją formy zbliżone do ziemskiego życia?Wreszcie, czy którakolwiek z planet poza Ziemią może stać się w przyszłości naszym domem?  W ten sposób, podczas kontemplacji nocnego nieba, obawa przed nieogarnioną przestrzenią kosmosu łączy się z nieśmiałą nadzieją, że jasne światło gwiazd stanowi obietnicę szczęśliwej przyszłości. Czy jednak ta nadzieja nie jest płonna? Czy rzeczywiście istnieją szanse na alternatywną, pozaziemską przestrzeń dla ludzkiej egzystencji? O tajemnicach kosmosu i szukaniu

Kto słucha, gdy wszyscy naraz mówią? – czyli o współczesnej „kulturze cyfrowego narcyzmu”, jej genezie i skutkach

Rozwój technologii doprowadził do sytuacji, w której niemal każdy z nas może podzielić się ze światem swoją opinią, poglądem, obserwacją… Z możliwości tej chętnie korzystamy. Żyjemy w „kulturze nadawania”, staliśmy się częścią „przemysłu uwagi”, w którym najbardziej pożądanym dobrem jest ludzka atencja. Skoro jednak zaprzątnięci jesteśmy głównie generowaniem przekazów, pytanie, kto ma być ich odbiorcą? I w jaki sposób my sami mamy odnaleźć się w natłoku docierających do nas informacji? O współczesnej „kulturze cyfrowego narcyzmu” z drem Jerzym Stachowiczem z Instytutu Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Emocje, z którymi mierzymy się na co dzień – czyli o psychoterapiach, stereotypowych obrazach depresji i wpływie mediów na nasze samopoczucie

Bodźce, których dostarcza rzeczywistość, wpływają na naszą równowagę psychiczną. Oddziaływanie to nie zawsze jest pozytywne, niejednokrotnie potrzebujemy więc wsparcia. Czy jednak jesteśmy gotowi na to, by je przyjąć? Czy szkodliwe stereotypy, dotyczące osób korzystających z psychoterapii, nadal pozostają żywe? Jaki wpływ na nasze samopoczucie ma wielość wszechobecnych medialnych przekazów?    O emocjach, z którymi mierzymy się na co dzień, z drem Rafałem Styłą z Wydziału Psychologii UW rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Język, który zmienia świat – czyli o mocy i znaczeniu słów

Mówi się, że obecnie powiedzieć można wszystko. Mamy coraz więcej nadawców – w mediach tradycyjnych, jak i w Internecie. Wiele osób chętnie wypowiada swoje opinie, nierzadko kategorycznie, nie bacząc na dobór słów i ich znaczenie. Czy to może być niebezpieczne? Czy zmiana sposobu myślenia – i sposobu działania – może zacząć się od słowa? Czy na początku zmian społecznych było właśnie słowo? O języku, który zmienia świat, z dr hab. Katarzyną Kłosińską, kierownikiem zespołu Obserwatorium Językowego UW, Wydział Polonistyki UW, rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Skutki koronawirusa – czyli jak pandemie, kryzysy i niepokoje społeczne wpływają na zasobność naszych portfeli oraz gospodarkę krajową i światową?

Nasza rzeczywistość uległa radykalnym zmianom pod wpływem pandemii. Ekonomiści starają się dziś oszacować jej gospodarcze skutki. Kiedy będziemy mogli wskazać realne konsekwencje pandemii dla naszego kraju i całego świata? Czy czeka nas wzrost cen i bezrobocie? Czego tak naprawdę uczy nas ekonomia?

Jak opowiadać świat – czyli o wpływie nauki na ludzkie postrzeganie rzeczywistości

Kiedy pojawiły się fake newsy i jak kształtują one postrzeganie rzeczywistości? Jak wykorzystać naukę jako broń w walce z pseudonaukowymi teoriami? W jaki sposób skutecznie przekazywać naukową wiedzę? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukamy w premierowym odcinku podcastu „Nauka Nadaje”. Gościem Justyny Dżbik-Kluge jest dr hab. Jacek Wasilewski z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.