facebook Przejdź do treści

Kosmos

Kosmos jest przestrzenią wciąż odkrywaną przez człowieka. Oferuje ludziom nieograniczone możliwości, ale również wzbudza liczne obawy, będąc źródłem potencjalnych zagrożeń. Temat kosmosu podejmujemy przekrojowo, zastanawiając się nad społecznymi, naukowymi, ekonomicznymi i politycznymi aspektami jego eksploracji. Trudno mówić o rozwoju wiedzy o kosmosie bez analizy skutków jej wykorzystywania oraz ich wpływu na życie człowieka.

Dowiedz się więcej

kosmos-motyw-w-kulturze

Kosmos w kulturze

Skoro – o czym już pisaliśmy w jednym z wcześniejszych tekstów – nawet na ścianie groty skalnej w Lascaux można dostrzec wśród innych rysunków mapę gwiazd, oznacza to, że ludzka fascynacja kosmosem od najdawniejszych czasów przejawiała się w artystycznej działalności. Poznaj motyw kosmosu w kulturze.

kosmos - insta -szympans-ham

Zwierzęta w kosmosie

Czy zwierzęta są w stanie przetrwać podróż w kosmos? Wysyłanie zwierząt w kosmos przez lata pomagało naukowcom w ustaleniu, czy podróże kosmiczne z udziałem ludzi będą możliwe, a także w określeniu, jak organizm reaguje na warunki panujące w przestrzeni pozaziemskiej. Z badań NASA wynika, że zwierzęta szybko adaptują się do nowych – zaskakujących dla nich – warunków. Oczywiście jednak czym innym jest przetrwanie podróży w statku kosmicznym, a czym innym funkcjonowanie przez dłuższy czas w otwartej przestrzeni kosmicznej.

kosmos-laziki-marsjanskie

Eksploracja kosmosu

Komercjalizacja kosmosu oznacza masowe wykorzystywanie i eksplorację przestrzeni kosmicznej przez prywatnych przedsiębiorców. Oznacza to m.in. pojawienie się na orbitach okołoziemskich dużej liczby prywatnych satelitów.

kosmos - insta (1)-bogactwo surowcow

Bogactwo surowców

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie bogactwa kryją się w kosmosie? Coraz częściej spoglądamy w górę z nadzieją, że gdzieś tam – daleko w przestrzeni kosmicznej – czekają na nas cenne surowce. Gdyby udało nam się do nich dotrzeć, moglibyśmy rozwiązać problem kurczących się zasobów ziemskich. Czy to rzeczywiście możliwe? 

astronauta z czerwona raca

Posprzątać kosmos

Pojęcie kosmiczne śmieci obejmuje zarówno naturalne kosmiczne „odpady” w postaci meteoroidów, jak i te sztuczne, czyli powstałe w wyniku działalności człowieka. Do kategorii kosmicznych śmieci wyprodukowanych przez człowieka zaliczamy wszelkie obiekty, które przestały pełnić swą pierwotną funkcję i krążą po orbicie okołoziemskiej (w przeciwieństwie do meteoroidów, które krążą po orbicie wokół Słońca).

kosmos-na www-prawo-w-kosmosie

Prawo w kosmosie

Czy zastanawialiście się kiedyś, do kogo należy kosmos? A może jest to przestrzeń niczyja? Czy państwa mogą swobodnie i bez żadnych ograniczeń eksplorować czy nawet zawłaszczać przestrzeń kosmiczną? Przeczytajcie o tym, jak obecność i działalność człowieka w przestrzeni pozaziemskiej zostały uregulowane prawnie.

gwiazdy-ziemia

Życie w kosmosie

Wielu i wiele z nas chciałoby uciec od codziennych trosk i ciężaru ziemskiego życia w stan beztroskiej nieważkości. Czy to jednak na dłuższą metę możliwe? Czy pobyt w przestrzeni kosmicznej jest czymś rzeczywiście beztroskim i łatwym? Weźmy choćby pod uwagę nasze ciała. Przecież warunki, które panują w kosmosie, diametralnie różnią się od tych na Ziemi.

Nursery of New Stars

Kosmos w naszej ziemskiej codzienności

Czy zdarza się Wam poszukiwać niezwykłych astronomicznych zjawisk? Pewnie tak. A czy macie pewność, że potraficie nazwać te zjawiska, które obserwujecie na niebie? A może zdarza Wam się marzyć o karierze astronauty? Na wszelki wypadek podajemy poniżej garść „kosmicznych” informacji. Kto wie, może okażą się one dla Was przydatne, gdy następnym razem – z przyklejoną do twarzy lornetką lub lunetą – będziecie błądzić wzrokiem wśród gwiazd.

kosmos - fb (4)

Co wiesz o kosmosie?

Kosmos jest przestrzenią wciąż odkrywaną przez człowieka. Oferuje ludziom nieograniczone możliwości, ale również wzbudza liczne obawy, będąc źródłem potencjalnych zagrożeń.

wydarzenie

Dyktando UW

współpraca

Nauka w minutę

wydarzenie

TEDx University of Warsaw

nauka

Dziedzictwo naturalne

nauka

Świat w obliczu zmian. Nowe lęki i uzależnienia

technologie

Cyberbezpieczeństwo

nauka

Kosmos

technologie

W drogę ze sztuczną inteligencją