facebook Przejdź do treści

Zwierzęta w kosmosie

Czy zwierzęta są w stanie przetrwać podróż w kosmos? Wysyłanie zwierząt w kosmos przez lata pomagało naukowcom w ustaleniu, czy podróże kosmiczne z udziałem ludzi będą możliwe, a także w określeniu, jak organizm reaguje na warunki panujące w przestrzeni pozaziemskiej. Z badań NASA wynika, że zwierzęta szybko adaptują się do nowych - zaskakujących dla nich - warunków. Oczywiście jednak czym innym jest przetrwanie podróży w statku kosmicznym, a czym innym funkcjonowanie przez dłuższy czas w otwartej przestrzeni kosmicznej.
kosmos - insta -szympans-ham

Pierwsze zwierzęta na pokładzie rakiety

Prawie 65 lat temu, a dokładniej 3 listopada 1957 roku na pokładzie statku kosmicznego znalazła się nietypowa pasażerka – suczka Łajka. Została wystrzelona na orbitę okołoziemską na pokładzie rosyjskiego Sputnika 2. Tym samym pies stał się pierwszym zwierzęciem, które znalazło się na pokładzie statku kosmicznego wykonującego lot orbitalny. Niestety jednak suczka go nie przeżyła. Wytrzymała jedynie kilka godzin… W dzisiejszym poście chcielibyśmy opowiedzieć nieco o historii podróży zwierząt w kosmos.

Muszki owocówki pionierkami lotów w kosmos

Mimo że Łajka dotarła na orbitę Ziemi i stała się symbolem pozaziemskich podróży zwierząt, to nie była pierwszym zwierzęciem, które pojawiło się w kosmosie. Pierwszymi stworzeniami, które dotarły do miejsca uważanego za przestrzeń kosmiczną, były… muszki owocowe. Te maleńkie istoty poleciały w kosmos 20 lutego 1947 roku i – co ciekawe – wróciły bezpiecznie na Ziemię.

Pierwsze sukcesy

19 sierpnia 1960 roku, czyli 3 lata po tragicznym locie Łajki, suczki Biełka i Striełka zostały wysłane na orbitę okołoziemską. Jednak – w przeciwieństwie do swej poprzedniczki – przeżyły lot i wróciły bezpiecznie na naszą planetę. Na pokładzie znajdowały się również inne organizmy żywe, m.in. rośliny i myszy. Lot trwał w sumie 24 godziny. Co ciekawe, po powrocie jedna z suczek – Striełka – urodziła sześć szczeniaków, a jedno ze szczeniąt Nikita Chruszczow (I Sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) podarował nawet J. F. Kennedy’emu!

Pierwszy szympans w kosmosie – przedstawiciel człowiekowatych

Niecałe pół roku później – w styczniu 1961 roku – w kosmos wysłano pierwszego przedstawiciela człowiekowatych – szympansa, któremu później nadano imię Ham. Lot trwał niecałe 17 minut. Lot był dla zwierzęcia niezwykle trudnym doświadczeniem, jednak szympans przeżył. Co ciekawe, misja Hama odbyła się zaledwie dziesięć tygodni przed lotem Jurija Gagarina w kosmos.

Za to w 2007 roku wysłano w kosmos satelitę, w którym znajdowały się właśnie karaluchy. Lot trwał od 14 do 26 września. W trakcie lotu doszło do zapłodnienia, w wyniku którego Nadieżda, samica karalucha, urodziła 33 karaluszki – już po powrocie na Ziemię. 

Kontrowersje

Zwierzęta wysyłane są w kosmos i dziś. Tego typu przedsięwzięcia wywołują jednak kontrowersje, tak jak w przypadku wykorzystywania zwierząt w innych eksperymentach naukowych, w których obiekty poddane badaniom nie są w stanie wyrazić na to zgody. Dodatkowo historia lotów kosmicznych potwierdza, że to doświadczenie może być dla zwierząt niezwykle obciążające. Wiele z tych misji kończyło się ich śmiercią.

Dzisiejsze misje z udziałem zwierząt pomagają naukowcom jeszcze lepiej zrozumieć wpływ niekorzystnych warunków kosmicznych na żywe organizmy. Ponadto tego typu przedsięwzięcia mają na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, z jakimi trudnościami przyjdzie zmierzyć się człowiekowi, gdy w końcu dotrze na Marsa bądź gdy będzie przebywał w przestrzeni kosmicznej jeszcze dłużej niż dotąd.

Bibliografia:

https://www.rmg.co.uk/stories/topics/what-was-first-animal-space

https://cordis.europa.eu/article/id/29839-water-bears-survive-space-environment-study-shows/pl

#uw #nauka #cwiduw #poszukiwaczewiedzy #CWiDUW #wkosmos #naukajestdlaludzi #EksperciUW