facebook Przejdź do treści
Poprzedni
Następny

dr Jarosław Klepacki

Kumulacja kryzysów sprawia, że sytuacja gospodarcza i perspektywa zmieniają się jak w kalejdoskopie. Rosną obawy, że wysoka inflacja i dekoniunktura potrwają w Polsce dłużej….

dr Jarosław Klepacki

Budownictwo, czyli nieruchomości, potem gastronomia, hotelarstwo, usługi. Te sektory polegną jako pierwsze. W każdym razie tam pojawi się najsilniejszy czynnik „sprawdzam” – mówi dr…

Dziedzictwo naturalne

Neutralność klimatyczna

Dzisiaj czas na podsumowanie naszego cyklu „Jak żyć? – Naturalnie!”. Działalność człowieka ma znaczący wpływ na postępujące zmiany klimatyczne, a rozwój przemysłu pogłębia stopień…

Jak wojny wpływają na zmiany klimatyczne?

Myśląc o działalności człowieka w kontekście jego wpływu na klimat, być może nie zastanawiamy się, jaki wpływ na środowisko naturalne mają działania wojenne. Najważniejsze…

Produkcja odpadów plastikowych i jej wpływ na zmiany klimatyczne

Wszyscy zapewne zdajemy sobie sprawę z faktu, że produkcja odpadów plastikowych na świecie przekracza ilość tych poddanych recyklingowi. Trudno jest się temu dziwić, jeśli…

Susza i jej wpływ na rolnictwo

W ostatnich latach klimatolodzy biją na alarm ze względu na postępującą suszę i związane z tym zagrożenie zmniejszenia się zasobów wodnych na Ziemi. Pewne…

Nowe lęki i uzależnienia

FOMO

Czy zdarza się, że odczuwacie lęk związany z brakiem wiedzy na temat tego, co w danym momencie robią Wasi znajomi? Czy w takiej chwili…

Pracoholizm

️Czym jest pracoholizm? W zasadzie wie to każdy. Jak podają badacze, jest to stan psychiczny, który przejawia się stałym, wewnętrznym przymusem wykonywania pracy lub…

Fonoholizm

Przeskrolowane? Czy już wiesz, co dzieje się u Twoich znajomych? SMS-y odpisane? Komunikator tekstowy sprawdzony? A przecież napływowi nowych informacji nie ma końca… Musisz…

Cyberbezpieczeństwo

Uzależnienie od informacji, ciągłe korzystanie z internetu ma swoje mroczne strony, które nie muszą bezpośrednio dotyczyć naszego zdrowia. Cyberświat bywa miejscem niebezpiecznym….

Kosmos

Kosmos w kulturze

Skoro – o czym już pisaliśmy w jednym z wcześniejszych tekstów – nawet na ścianie groty skalnej w Lascaux można dostrzec wśród innych rysunków…

Zwierzęta w kosmosie

Czy zwierzęta są w stanie przetrwać podróż w kosmos? Wysyłanie zwierząt w kosmos przez lata pomagało naukowcom w ustaleniu, czy podróże kosmiczne z udziałem…

Eksploracja kosmosu

Komercjalizacja kosmosu oznacza masowe wykorzystywanie i eksplorację przestrzeni kosmicznej przez prywatnych przedsiębiorców. Oznacza to m.in. pojawienie się na orbitach okołoziemskich dużej liczby prywatnych satelitów….

Bogactwo surowców

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie bogactwa kryją się w kosmosie? Coraz częściej spoglądamy w górę z nadzieją, że gdzieś tam – daleko…

Zmianie ulegają możliwości prowadzenia interesów, a nie sama postawa biznesu

Dojdzie do pewnej weryfikacji w kierunku zhumanizowanego i otwartego zarządzania ludźmi. Jest to kierunek, który został już przez wiele firm obrany, duża liczba organizacji…

Pierwsza do zamknięcia, ostatnia do otwarcia. Kultura wobec pandemii

Zarówno władze samorządowe, jak centralne powinny uwzględniać specyfikę pracy w kulturze, aby umożliwić kontynuację działalności i zabezpieczenie pracowników, a jednocześnie nie wymuszać sztucznej i niepotrzebnej nadprodukcji….

Czy relacje nawiązane w czasie pandemii przetrwają?

Istnieje różnica między procesami zachodzącymi w rzeczywistości realnej a tymi występującymi w rzeczywistości wirtualnej. W przypadku tych pierwszych chodzi o interakcje odbywające się na poziomie…

Ekonomia współdzielenia w czasach pandemii

Czy przymusowe ograniczenia wywołają trwałą zmianę postaw? Obserwacja zachowań konsumentów po częściowym odmrożeniu gospodarki wskazuje raczej na chęć powrotu do starych postaw i modeli…