facebook Przejdź do treści

UNESCO

„Ochrona różnorodności życia na Ziemi ma kluczowe znaczenie dla globalnego dobrobytu człowieka. Dzięki wsparciu Konwencji Światowego Dziedzictwa najważniejsze miejsca przyrodnicze cieszą się międzynarodowym uznaniem, a także otrzymują pomoc techniczną i finansową w celu radzenia sobie z takimi zagrożeniami, jak ingerencja w rolnictwo, gatunki obce czy kłusownictwo”. (UNESCO)
18.05 (3)-dziedzictwo-unesco

Skoro więc świat przyrody to nasze dziedzictwo, jak powinniśmy o nie dbać, aby przetrwało dla przyszłych pokoleń?

Z pomocą przychodzi tutaj UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury, powstała 16 listopada 1945 roku. UNESCO jest organizacją działającą w wielu aspektach, koordynującą działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej. Tworząc standardy współpracy poprzez ustanawianie prawa międzynarodowego w wymienionych dziedzinach oraz mobilizując społeczność międzynarodową dla wspólnych działań, realizuje cele szeroko pojętej polityki międzynarodowej. UNESCO również promuje dialog pomiędzy narodami i cywilizacjami. Organizacja wspiera wymianę doświadczeń, której celem jest trwały rozwój, oparty na założeniu, że kolejne pokolenia będą mogły korzystać z dziedzictwa, które jest udziałem współczesnych ludzi.

Jednym z podstawowych celów UNESCO jest aktywizacja rządów państw oraz społeczności lokalnych w imię idei ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Ponadto organizacja dąży do budowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauki i edukacji.

Warto też wiedzieć, że UNESCO prowadzi rejestr obiektów materialnych i niematerialnych elementów kultury, które zostały objęte szczególną ochroną – tzw. Listę Światowego Dziedzictwa. Rejestr obejmuje 1154 obiekty w 167 państwach: 897 obiektów kultury, 218 przyrodniczych i 39 o charakterze mieszanym kulturowo-przyrodniczym. A ile pozycji z Listy znajduje się na terenie Polski? Obecnie aż 17! Przybliżymy je w kolejnym poście. Zachęcamy do śledzenia naszych publikacji 🔍

Post jest częścią cyklu o dziedzictwie naturalnym pt. „Jak żyć? – Naturalnie!”, który powstał po to, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa naturalnego Ziemi.

Źródła:
https://en.unesco.org/themes/natural-heritage

https://www.unesco.pl/unesco/misja-unesco/

https://whc.unesco.org/en/list/

#dziedzictwonaturalne #cudświata #worldheritage #EksperciUW #unesco #naturalnie