facebook Przejdź do treści

POLSKIE REZERWATY BIOSFERY

Przyroda jest naszym dziedzictwem naturalnym, dlatego właśnie wiele wyjątkowych miejsc objęto międzynarodową ochroną. Czym więc są wspomniane w naszym poprzednim poście Rezerwaty Biosfery UNESCO?
18.05-dziedzictwo-kampinos

Rezerwaty Biosfery mają na celu ochronę różnorodności biologicznej i umożliwienie lepszej obserwacji zmian ekologicznych w skali całej planety. Pełnią przy tym trzy zasadnicze funkcje:

– ochronną – przyczyniają się do ochrony krajobrazów, ekosystemów, zróżnicowania gatunkowego i genetycznego;

– rozwojową – sprzyjają takim formom rozwoju gospodarczego i ludzkiego, które uznać można za społeczno, kulturowo i ekologicznie zrównoważone;

– wsparcia logistycznego – realizują programy edukacji ekologicznej, a także szkolenia, badania i monitoring w odniesieniu do lokalnych, regionalnych, narodowych i globalnych zagadnień związanych z ochroną i zrównoważonym rozwojem.

Na Światowej Liście Rezerwatów Biosfery UNESCO znajduje się jedenaście polskich obiektów:

– Rezerwat Biosfery Białowieża;

– Rezerwat Biosfery Babia Góra;

– Jeziora Mazurskie;

– Słowiński Rezerwat Biosfery;

– Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie: Polska-Słowacja-Ukraina;

– Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karkonosze;

– Tatrzański Transgraniczny Rezerwat Biosfery;

– Rezerwat Biosfery Puszcza Kampinoska;

– Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie: Polska-Ukraina-Białoruś;

– Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie;

– Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”.

Wymienione rezerwaty to nie lada gratka dla przyrodniczych amatorów – są skupiskiem rzadkich roślin, zagrożonych wymarciem zwierząt oraz znajdują się na obszarach wielkich ekosystemów. Być może planując kolejne wyprawy wakacyjne, warto pomyśleć o wycieczce krajoznawczej w okolice któregoś z wymienionych rezerwatów – będzie to na pewno niezapomniane doświadczenie, które może przywrócić harmonię i spokój ducha.

Międzynarodowy Program „Człowiek i Biosfera” (Man and Biosphere – MAB) zapoczątkowany został przez UNESCO w 1971 roku. Celem programu jest kreowanie zrównoważonych relacji między ludźmi i biosferą. Metodą zaś realizacji tego zamierzenia jest tworzenie międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Skupia ona obecnie 714 takich obiektów w 129 krajach, 21 z nich to rezerwaty transgraniczne. 

Post jest częścią cyklu o dziedzictwie naturalnym pt. „Jak żyć? – Naturalnie!”, który powstał po to, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa naturalnego Ziemi.

Źródło:

https://www.unesco.pl/nauka/czlowiek-i-biosfera-mab/polskie-rezerwaty-mab/

#dziedzictwonaturalne #cudświata #worldheritage #EksperciUW #unesco #naturalnie