facebook Przejdź do treści

BLOK: KRÓTKI METRAŻ | DZIEŃ III

89 mm od Europy, reż. M. Łoziński
Królik po berlińsku, reż. B. Konopka
blok: KRÓTKIE FILMY O NAUCE I JEJ KONSEKWENCJACH | Q&A
Obowiązują zapisy.
89 mm od Europy-1

📅 Termin: 16.00 – 18.00 | 30.05.2025 r.
📍 Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie [link do Mapy Google]

89 mm od Europy, reż. M. Łoziński, 1993, 12 min
Królik po berlińsku, reż. B. Konopka, 2009, 51 min

Na początku lat 90. XX wieku zapanowało złudzenie, że świat się jednoczy, pękają granice między klasami, narodami, systemami, ludźmi. Tymczasem… być może wszystko stoi w dawnym miejscu? Tory idące na wschód zawsze będą miały inną szerokość, a duch Berlińskiego Muru nadal unosi się nad Europą.

Dwa filmy złotej ery polskiego dokumentu, dwie nominacje do Oscara. 89 mm od Europy Marcela Łozińskiego i Królik po berlińsku Bartosza Konopki odnajdują uniwersalne i nadal niezwykle aktualne treści.

Po projekcji zapraszamy na Q&A z udziałem zaproszonych gości:
prof. MICHAŁ BILEWICZ, autor Traumalandu | UW
MICHAŁ A. ZIELIŃSKI, scenarzysta Kosa

MODERACJA: ANNA SERDIUKOW, absolwentka UW


89 mm od Europy, reż. M. Łoziński, 1993, 12 min

🎥 Miejscem akcji tego mistrzowskiego filmu jest przejście graniczne w Brześciu między Polską a Białorusią, gdzie przestawia się pociągi z Europy na tory szersze o 89 mm. Nadjeżdża ekspres Paryż-Moskwa. Wagony wraz z pasażerami zostają uniesione do góry, wymienia się podwozia. Międzynarodowa publiczność leniwie przygląda się pracującym robotnikom. Za chwilę pociąg ruszy dalej. Robotnicy czekają na następny transport. To wszystko. Tę codzienną sytuację Marcel Łoziński opowiada w sposób przykuwający, z wykorzystaniem kinowego suspensu. Rzeczywistość zostaje rozbita na czynniki pierwsze i złożona na nowo, tak że każdy szczegół staje się intrygujący. Twarze i gesty robotników, gołąbek drepcący po krawędzi peronu, chudy kot, który niesie coś w pysku, porzucona olejarka – wszystko jest ciekawe, staje się częścią jakiejś nierozpoznanej całości. Każdy z nas robi czasem taki film bez kamery, z okien pociągu, przełamując dystans. Być może o to właśnie chodzi w kinie: o przełamanie dystansu. W tym filmie przełamanie następuje dzięki dziecku z pociągu, małemu chłopcu, który na świat patrzy z ciekawością. Skądinąd wiadomo, że jest to synek reżysera, którego życie naprawdę przebiega między Paryżem a Moskwą. 

Królik po berlińsku, reż. B. Konopka, 2009, 51 min

🎥 Niezwykła historia muru berlińskiego widziana z perspektywy mieszkających tam królików. W 1961 roku zwierzęta zostały uwięzione w pasie zieleni dzielącym Berlin Wschodni od Zachodniego. Przebywały tam aż do zburzenia muru w 1989 roku, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach historycznych. Tym sposobem berlińskie króliki podzieliły los ówczesnych mieszkańców NRD, którzy w izolacji od świata wiedli niepewny żywot pod okiem komunistycznej władzy. Film nominowany do Oscara.

Aby wziąć udział w pokazie, należy zgłosić swój udział:

Partnerstwo merytoryczne: Szkoła Wajdy

logo_wajda-main