facebook Przejdź do treści

Awokado

Coraz częściej na naszych talerzach gości awokado. Tym, co zachęca nas do spożywania tego owocu są - oprócz walorów smakowych - jego wartości odżywcze i właściwości zdrowotne. Awokado przyczynia się m.in. do obniżenia poziomu cholesterolu LDL (którego nadmiar może prowadzić może prowadzić do chorób wieńcowych).
Awokado

Awokado pomaga także regulować ciśnienie krwi i zapobiegać powstawaniu cukrzycy typu 2, a także zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy A, E, C, witaminy z grupy B czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Zalet spożywania awokado jest zatem wiele. Czy wiedzieliście jednak, że uprawa awokado jest szkodliwa dla naszego środowiska?

Szacuje się, że każdego roku na całym świecie spożywane jest około 5 miliardów kilogramów awokado. Prawdziwym centrum uprawy tego owocu jest stan Michoacán w Meksyku. Połowa owoców awokado spożywanych na całym świecie pochodzi właśnie stamtąd.

Uprawa awokado w znacznym stopniu wpływa na klimat i to w kilku różnych aspektach. Podobnie jak w przypadku oleju palmowego, o którym pisaliśmy już w cyklu #EkoŻycie, uprawa awokado wiąże się z wycinką lasów pod tereny uprawne. W Meksyku często z tego powodu dochodzi do umyślnych podpaleń lasów, których celem jest zamiana tych obszarów w pola pod uprawę awokado. Wycinka lasów jest jedną z przyczyn zmian warunków klimatycznych w tym regionie, która przejawia się we wzroście temperatury powietrza i częstszym występowaniem deszczów nawalnych. Jak już dobrze wiemy, wysokie temperatury i częste nawałnice są charakterystyczne dla zjawiska, któremu poświęcona jest nasza kampania, czyli suszy.

Kolejnym zgubnym skutkiem tak intensywnej uprawy awokado jest nadmierne zużycie wody. Codziennie w tym celu zużywa się około 9,5 miliarda litrów wody! Ponadto uprawa awokado wiąże się z emisją dwutlenku węgla, który jest jednym z gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Uprawa dwóch owoców awokado związana jest z emisją 846.36 g dwutlenku węgla!

To tylko kilka przykładów negatywnego oddziaływania masowej uprawy awokado na środowisko. Niewątpliwie, aby rozwiązać ten problem potrzebujemy z jednej strony rozwiązań systemowych, które pozwoliłyby choćby uregulować kwestię upraw awokado w skali globalnej. Mowa tu na przykład o ograniczeniu wycinki lasów pod tereny uprawne, tak zgubnej dla naszego klimatu. Z drugiej strony nasze codzienne wybory konsumenckie także mają wpływ na to, co dzieje się z naszym środowiskiem. Już samo ograniczenie spożywania przez nas awokado mogłoby w szerszej skali przyczynić się do zmniejszenia popytu na ten owoc, a tym samym przyczyniłoby się do ograniczenia jego uprawy.

Bądźmy #UWażniNaSuszę! Bądźmy #UWażniNaKlimat!

Bibliografia:

https://www.weforum.org/agenda/2020/02/avocado-environment-cost-food-mexico/