facebook Przejdź do treści
KV-01

W kosmos

Kosmos jest przestrzenią wciąż odkrywaną przez człowieka. Oferuje ludziom nieograniczone możliwości, ale również wzbudza liczne obawy, będąc źródłem potencjalnych zagrożeń. Temat kosmosu podejmujemy przekrojowo, zastanawiając się nad społecznymi, naukowymi, ekonomicznymi i politycznymi aspektami jego eksploracji. Trudno mówić o rozwoju wiedzy o kosmosie bez analizy skutków jej wykorzystywania oraz ich wpływu na życie człowieka.

Rozmowy z badaczkami i badaczami Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi Patrycjusz Wyżga.

Kosmos i wiecznie odradzający się rozum – o filozoficznych podróżach w przestrzeń pozaziemską

Kosmos to nie tylko wyzwanie dla astronomów czy fizyków. Stanowi on także stały temat (i wyzwanie) dla filozofów. Czym jest lub bywał kosmos w ich pracach? Jakie przypisywali mu znaczenie? W jaki sposób konfrontowali się oni z perspektywą niczym nieograniczonej pozaziemskiej przestrzeni? Czy stanowi ona wyzwanie dla ludzkiej wiary w możliwości rozumu? Wreszcie – jakie nadzieje z kosmosem (jego trwaniem, a nie tylko eksploracją) wiązał Stanisław Lem? Dowiedzcie się, słuchając rozmowy Patrycjusza Wyżgi z drem hab. Pawłem Okołowskim z Wydziału Filozofii UW. Zapraszamy!

Kto podbije kosmos? – o przyszłości odkrywania pozaziemskiej przestrzeni

Po latach przestoju odkrywanie przestrzeni kosmicznej znów nabiera rozpędu. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą inicjatyw podejmowanych przez prywatnych inwestorów. Jakie są powody ich zaangażowania w podbój kosmosu? Czy podróże wśród gwiazd przestaną być domeną państwowych i międzypaństwowych organizacji? Kto podbije kosmos i jakie będą tego konsekwencje? Na te i inne pytania podczas rozmowy z Patrycjuszem Wyżgą w ramach podcastu “W kosmos” odpowiada dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego UW. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

Polityka wśród gwiazd – o mocarstwach w kosmosie

Polityka w kosmosie? Oczywiście! Już początki ludzkiej eksploracji pozaziemskiej przestrzeni upływały pod znakiem kosmicznego wyścigu, w którym rywalizowały ze sobą dwa skonfliktowane mocarstwa: USA i Związek Radziecki. Kto dziś zabiega o rozszerzenie swoich wpływów w przestrzeni międzygwiezdnej? Jak realizowana jest ta polityka? Jakie są jej tajniki? O tym wszystkim w podcaście “W kosmos” opowiada Patrycjuszowi Wyżdze dr Łukasz Gołota z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Do kogo należy przestrzeń pozaziemska? – o prawie kosmicznym

Niemal każda dziedzina ludzkiej aktywności podlega prawnemu sankcjonowaniu. Loty kosmiczne nie są wyjątkiem. Jakie przepisy regulują odkrywanie pozaziemskiej przestrzeni? Kto je ustala? Jak zmieniają się one na przestrzeni lat? Czemu służą? O tym wszystkim w podcaście “W kosmos” opowiada Maciej Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji UW w rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Przetrwać podróż kosmiczną – o wyzwaniach dla ludzkiej psychiki

Podbój kosmosu to wyzwanie nie tylko dla świata nauki, ale także dla ludzkiego organizmu i, być może zwłaszcza, psychiki. Jakie obciążenia wiążą się z przebywaniem przez wiele miesięcy, a czasem lat, w przestrzeni pozaziemskiej? Jakie przygotowanie i cechy charakteru są potrzebne, by wytrwać w klaustrofobicznym wnętrzu statku kosmicznego, na co dzień widząc ciągle te same kilka twarzy? W kolejnym odcinku naszego podcastu „W kosmos” na te i inne pytania odpowiada prof. dr hab. Bogdan Zawadzki z Wydziału Psychologii UW podczas rozmowy z Patrycjuszem Wyżgą. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

Od gwiezdnego amatora do astronomicznego profesjonalisty

Kosmos nieustannie nas fascynuje. Między innymi dlatego wiele i wielu z nas regularnie obserwuje rozgwieżdżone niebo, rejestrując zachodzące na nim zjawiska. Jednak, żeby robić to skutecznie, warto posłuchać głosu ekspertki… Kiedy i gdzie nocne niebo wyjawia najwięcej swoich tajemnic? Jakie narzędzia są potrzebne do obserwacji i uwieczniania gwiezdnych fenomenów? W jaki sposób zwykłe hobby zmienia się w trwającą całe życie pasję? Jak zostać astronomem? Dowiedzcie się, słuchając rozmowy Patrycjusza Wyżgi z Moniką Sitek z Obserwatorium Astronomicznego UW przeprowadzonej w ramach podcastu “W kosmos”! Serdecznie zapraszamy!