Nasz cykl poświęcony lękom i uzależnieniom powoli dobiega końca. Dobrym podsumowaniem będzie więc chyba temat „lęku przed odłączeniem” – lęku, warto dodać, który pozostaje silnie związany z problematyką uzależnień…
Czy zdarza się, że odczuwacie lęk związany z brakiem wiedzy na temat tego, co w danym momencie robią Wasi znajomi? Czy w takiej chwili bierzecie do ręki telefon i zaglądacie na media społecznościowe z nadzieją, że Wasze wątpliwości zostaną rozwiane? Jeśli tak, to być może cierpicie na FOMO, któremu poświęcimy niniejszy wpis.
Czym jest FOMO?
Nazwę tworzą pierwsze litery określenia Fear of Missing Out, który można przetłumaczyć jako „lęk przed odłączeniem”. Po raz pierwszy tego sformułowania użył Dan Herman w połowie lat dziewięćdziesiątych. Oznaczało ono „obawę przed niewykorzystaniem” lub „wyczerpaniem się” wszystkich dostępnych możliwości, które w każdej chwili oferuje nam nasze życie. (FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport z badań, 2018).
Jak widać, pierwsze użycia tego terminu niekoniecznie odsyłały nas do aktywności w sieci i w mediach społecznościowych, z którą kojarzymy FOMO obecnie. Dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku zaczęto interesować się tym zjawiskiem, wiążąc je z platformami społecznościowymi.
W ramach naszego cyklu chcemy podzielić z Wami niezwykle interesującym filmem, w którym dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, prof. UW z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW szerzej opowiada o tym, czym jest FOMO, jak ten lęk się przejawia i jak sobie z nim radzić. Profesor Anna Jupowicz-Ginalska jest kierowniczką zespołu prowadzącego cykliczne badania poświęcone FOMO: „FOMO: Polacy a lęk przed odłączeniem”, a także laureatką IV edycji konkursu „Nauka jest dla ludzi”.
Zapraszamy na seans!
Wywiad został zarejestrowany 24 lutego 2022 roku.
#cwiduw #swiatwobliczuzmian #lekiiuzaleznienia #uw #nauka