Nasz cykl poświęcony lękom i uzależnieniom powoli dobiega końca. Dobrym podsumowaniem będzie więc chyba temat „lęku przed odłączeniem” – lęku, warto dodać, który pozostaje silnie związany z problematyką uzależnień…
Czy zdarza się, że odczuwacie lęk związany z brakiem wiedzy na temat tego, co w danym momencie robią Wasi znajomi? Czy w takiej chwili bierzecie do ręki telefon i zaglądacie na media społecznościowe z nadzieją, że Wasze wątpliwości zostaną rozwiane? Jeśli tak, to być może cierpicie na FOMO, któremu poświęcimy niniejszy wpis.
![Nowe-LEKI-1-czym-jest-fomo](https://cwid.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2022/06/Nowe-LEKI-1-1024x576.png)
Czym jest FOMO?
Nazwę tworzą pierwsze litery określenia Fear of Missing Out, który można przetłumaczyć jako „lęk przed odłączeniem”. Po raz pierwszy tego sformułowania użył Dan Herman w połowie lat dziewięćdziesiątych. Oznaczało ono „obawę przed niewykorzystaniem” lub „wyczerpaniem się” wszystkich dostępnych możliwości, które w każdej chwili oferuje nam nasze życie. (FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport z badań, 2018).
Jak widać, pierwsze użycia tego terminu niekoniecznie odsyłały nas do aktywności w sieci i w mediach społecznościowych, z którą kojarzymy FOMO obecnie. Dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku zaczęto interesować się tym zjawiskiem, wiążąc je z platformami społecznościowymi.
W ramach naszego cyklu chcemy podzielić z Wami niezwykle interesującym filmem, w którym dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, prof. UW z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW szerzej opowiada o tym, czym jest FOMO, jak ten lęk się przejawia i jak sobie z nim radzić. Profesor Anna Jupowicz-Ginalska jest kierowniczką zespołu prowadzącego cykliczne badania poświęcone FOMO: „FOMO: Polacy a lęk przed odłączeniem”, a także laureatką IV edycji konkursu „Nauka jest dla ludzi”.
Zapraszamy na seans!
Wywiad został zarejestrowany 24 lutego 2022 roku.
#cwiduw #swiatwobliczuzmian #lekiiuzaleznienia #uw #nauka