facebook Przejdź do treści

Zielone przystanki

KORZYSTANIE Z KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MA SWOJE ZALETY. NA PRZYKŁAD DZIĘKI TEMU NIE ZWIĘKSZAMY EMISJI SPALIN WYDZIELANYCH CODZIENNIE PRZEZ SAMOCHODY OSOBOWE. NIESTETY Z PODRÓŻOWANIEM KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ WIĄŻĄ SIĘ TAKŻE PEWNE NIEDOGODNOŚCI.
Zielone przystanki

Sposób na męczące upały

Oczekiwanie na autobus w skwarze miejskiej dżungli, pod rozgrzaną przystankową wiatą z tworzywa sztucznego nie należy do przyjemności. Dyskomfort ten można jednak trochę zmniejszyć, przy okazji dbając o polepszenie gospodarowania wodą w miastach. Rozwiązaniem są zielone przystanki autobusowe.

Jak powstaje zielony przystanek?

Idea jest prosta. Dach przystanku i jego ściany pokrywa roślinność. Jednak – by tak się stało – górna część wiaty musi zostać nią obsadzona. Zielony przystanek zatrzymuje wodę deszczową, pobieraną przez rośliny. Jej nadmiar zatrzymywany jest w zbiorniku retencyjno-infiltracyjnym, który jest umieszczony zazwyczaj na tylnej ścianie przystanku.

W zbiorniku tym także konieczne jest posadzenie roślin – tym razem roślin pnących. Stworzą one tylną ścianę wiaty. Możliwy nadmiar wody ze zbiornika retencyjno-infiltracyjnego może zostać skierowany na pobliskie tereny zielone.

Mikroklimat przyjazny różnym organizmom

Co więcej – zielone przystanki służą także żyjącym w mieście zwierzętom – ptakom, ale przede wszystkim owadom. To małe oazy, między innymi, miłe pszczołom miodnych i trzmieli. Dla ludzi wiaty przystanków ochroną od deszczu, wiatru i słońca podczas oczekiwania na transport – a dla owadów stają się życiodajnymi przystankami, które mogą zapylać. W ten sposób też istnienie zielonych przystanków autobusowych – wspierających bioróżnorodność miejskiej przestrzeni – dowodzi, że wspólne egzystowanie ogarniętego cywilizacyjnym pędem człowieka i przyrody jest realnie możliwe.

Bądźmy #UWażniNaKlimat! Bądźmy #UWażniNaSuszę! Na autobus zaś oczekujmy pod zieloną, pokrytą roślinnością wiatą ekoprzystanku. Oby wiat takich pojawiło się już wkrótce wiele w naszym otoczeniu.

Bibliografia:

https://sendzimir.org.pl/wp-content/uploads/2020/03/Blekitno-zielona-infrastruktura_dla_lagodzenia_zmian_klimatu-poradnik_techniczny.pdf

https://www.national-geographic.pl/artykul/zielone-przystanki-rajem-dla-pszczol-tak-utrecht-dba-o-ekologie