Jak zostać naukowcem?
Streaming wydarzenia rozpocznie się o godz. 11.00 w dniu 16.03.2023 roku
W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: spotkanieznoblista@cwid.uw.
Głównym organizatorem wizyty sir Peter’a Ratcliffe’a w Warszawie jest Nobel Prize Outreach dzięki inicjatywie Nobel Prize Inspiration Initiative.
INSIGHTS FROM NOBEL LAUREATES, FOR SCIENTISTS EVERYWHERE
Laureaci Nagrody Nobla dzielą się swoimi doświadczeniami z naukowcami na całym świecie.
Inicjatywa Nobel Prize Inspiration Initiative to międzynarodowy program, dzięki któremu laureaci Nagrody Nobla mogą dzielić się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami ze środowiskiem akademickim, a zwłaszcza młodymi badaczami i studentami. Na uczelniach i w ośrodkach badawczych odbywają się spotkania, które są następnie rejestrowane i udostępniane szerszej publiczności.
Pomysłodawcą inicjatywy i głównym organizatorem działań jest Nobel Prize Outreach, firma zarządzająca komunikacją medialną Nagrody Nobla, we współpracy z firmą AstraZeneca.
Więcej informacji: Nobel Prize Inspiration Initiative oraz AstraZeneca.
W razie pytań prosimy o kontakt z: rebecca.nesbit@nobelprize.org
Nobel Prize Inspiration Initiative dziękuje społeczności Uniwersytetu Warszawskiego za przygotowanie wydarzenia.
- Urodzony: 14 maja 1954 roku, Lancashire, Wielka Brytania
- Nagroda Nobla w dziedzinie: fizjologia lub medycyna, 2019
- Uzasadnienie: „za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku
i adaptowania się do jego zmian” - Udział w nagrodzie: 1/3
Sir Peter J. Ratcliffe studiował medycynę na Uniwersytecie Cambridge oraz ukończył kształcenie medyczne w szpitalu St Bartholomew w Londynie. Po dodatkowych studiach na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge obronił doktorat w Cambridge w 1987 roku. Od tego czasu pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim, a od 2016 roku także w Francis Crick Institute w Londynie.
Przyznanie Nagrody Nobla
Zwierzęta potrzebują tlenu do przekształcania pożywienia w użyteczną energię. Znaczenie tlenu w tym procesie było dostrzegane od wieków, ale sposób, w jaki komórki przystosowują się do zmian poziomu tlenu, od dawna pozostawał zagadką. William Kaelin, Peter Ratcliffe i Gregg Semenza odkryli, w jaki sposób komórki mogą wyczuwać i dostosowywać się do zmieniającej się dostępności tlenu. W latach 90. zidentyfikowali maszynerię molekularną, która reguluje ekspresję genów i aktywność procesów komórkowych w odpowiedzi na zmieniające się poziomy tlenu. To odkrycie może prowadzić do powstania nowych metod leczenia anemii, raka i wielu innych chorób.
Sir Peter J. Ratcliffe jest członkiem Królewskiego Towarzystwa w Londynie, Akademii Nauk Medycznych, Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej i Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. W 2004 roku został profesorem medycyny klinicznej Nuffield na Uniwersytecie Oksfordzkim, pełniąc funkcję kierownika Wydziału Medycyny Klinicznej Nuffield w latach 2004-2016. W maju 2016 roku objął funkcję dyrektora ds. badań klinicznych w Francis Crick Institute, zachowując stanowisko w Oksfordzie jako członek Ludwig Institute of Cancer Research i dyrektor Oxford’s Target Discovery Institute. Jego prace zdobyły liczne wyróżnienia, w tym Nagrodę Louisa-Jeanteta w dziedzinie medycyny i Nagrodę Laskera za podstawowe badania biomedyczne. Za zasługi dla medycyny został pasowany na rycerza. W 2019 roku razem z Williamem Kaelinem i Greggiem Semenzą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny „za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian”.
Więcej na stronie: Sir Peter J. Ratcliffe – biografia

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: spotkanieznoblista@cwid.uw.