facebook Przejdź do treści

Ściółkowanie

Najbardziej upalne dni przed nami, zatem warto zastanowić się, jak zatrzymać wodę w naszym ogrodzie. Dlaczego to takie ważne? W ten sposób zaoszczędzimy wodę, gdyż nie będziemy musieli tak często podlewać naszych roślin. Jednocześnie będziemy mogli być pewni, że naszym roślinom nie zabraknie wody.
Ściółkowanie

Jak to zrobić?

Jednym z najlepszych sposobów na zatrzymanie wody w ogrodzie jest ściółkowanie.

Jak ściółkować w naszym ogrodzie?

? Każde nowe nasadzenie w ogrodzie obsypmy dookoła ściółką. Możemy wykorzystać do tego korę, rozdrobnione patyki czy liście. Jako ściółka świetnie sprawdzi się także skoszona trawa – nie wyrzucajmy jej do śmieci, w zamian obsypmy nią nasze ogrodowe rośliny. Pamiętajmy jednak o tym, by była wysuszona.

? Pamiętajmy o tym, by w naszym ogrodzie nie pozostawiać miejsc, w których gleba jest goła! Jeśli nasz ogród jest ubogi w roślinność, powinniśmy zadbać o to, by zatrzymać wodę w glebie. Gołą glebę możemy przykryć gazetami bądź tekturą, na które potem wysypiemy ściółkę. Gołą glebę możemy przykryć również uciętymi pędami bądź chwastami. Po jakimś czasie taką materię organiczną będziemy mogli wymieszać z ziemią.

❓ Dlaczego warto ściółkować?

? W ten sposób zmniejszymy parowanie wody, sprawiając, że gleba pozostanie wilgotna na dłużej. Jednocześnie ściółka uchroni naszą glebę przed nadmiernym rozmyciem na przykład w trakcie deszczu i utratą niezwykle cennych składników odżywczych.

Jak wyglądają Wasze nasadzenia? Pochwalcie się nimi w komentarzach! Bądźmy #UWażniNaKlimat!

Bibliografia:

https://poradnikogrodniczy.pl/sciolkowanie.php