Dzień Kobiet powstał za sprawą ruchów robotniczych w Europie i Ameryce Północnej (dlatego na załączonym zdjęciu widzicie Mary Church Terrell – amerykańską działaczkę na rzecz praw obywatelskich, dziennikarkę, nauczycielkę, sufrażystkę i jedną z pierwszych Afroamerykanek, które zdobyły wykształcenie wyższe). Święto ustanowiono w 1910 roku – podczas VIII Kongresu II Międzynarodówki w Kopenhadze. Celem było propagowanie idei praw kobiet. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się (w Europie Zachodniej) 19 marca 1911 roku. Dlaczego w marcu? Dla upamiętnienia rewolucji marcowej z 1848 roku. Co ciekawe – w Polsce, w okresie międzywojennym, Dzień Kobiet obchodzono 19 czerwca (dzień zniesienia niewolnictwa w USA). W 1977 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ oficjalnie uznało 8 marca za Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Pokoju Międzynarodowego, (który jednak można było obchodzić w dniu wybranym zgodnie z tradycją danego kraju).
Przy okazji Dnia Kobiet przypominamy dziś wypowiedzi ekspertek i ekspertów Uniwersytetu Warszawskiego zarejestrowane podczas Tygodnia Noblowskiego UW, gdy literacką Nagrodą Nobla wyróżniona została Annie Ernaux.
Ernaux została wyróżniona za „odwagę i kliniczną przenikliwość z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej”!
W „literackim” panelu eksperckim podczas Tygodnia Noblowskiego UW w 2022 roku zasiedli:
dr Eliza Kącka (Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW)
dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, prof. UW (Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW)
dr Michał Obszyński (Instytut Romanistyki, Wydział Neofilologii UW)
Zachęcamy do obejrzenia nagrania!
Zdjęcie: Photo by Library of Congress on Unsplash
#EkspertkiUW #EksperciUW #TydzienNoblowskiUW #UWagaNauka
Cykl aktualności #UWaga Nauka to ciekawostki i najnowsze odkrycia naukowców Uniwersytetu Warszawskiego w ramach ich działań naukowych. Materiały powstały w celu popularyzacji nauki.
#EksperciUW #EkspertkiUW # UWagaNauka #aktualności