facebook Przejdź do treści

Miejska wyspa ciepła

MIEJSKA WYSPA CIEPŁA TO ZJAWISKO KLIMATYCZNE, O KTÓRYM MÓWIMY, KIEDY NA TERENACH MIEJSKICH WYSTĘPUJE PODWYŻSZONA TEMPERATURA POWIETRZA W PORÓWNANIU Z TERENAMI NIE-MIEJSKIMI.
Miejska wyspa ciepła
Jak powstają miejskie wyspy ciepła?

Stanowią efekt ludzkiej działalności i sposobu, w jaki gospodarujemy otaczającą nas przestrzenią, która nie jest w stanie oddawać ciepła w naturalny sposób. Mają na to wpływ niedobory wody, wszechobecność sztucznych powierzchni, znikomy procent terenów zielonych, wieżowce, które osłaniają przestrzeń miejską od wiatru, masowe wykorzystywanie materiałów, które “chętnie”  pochłaniają promienie słoneczne, jak np. beton, asfalt, cegła. 

Wreszcie – codzienna aktywność człowieka, czyli nasze zwykłe życie, przyczynia się do powstawania miejskich wysp ciepła: ogrzewanie i klimatyzowanie przestrzeni mieszkalnych oraz użytkowych, zwiększona produkcja towarów, zakorkowane ulice pełne samochodów, nad którymi unosi się chmura spalin.

Niebezpieczeństwo dla zdrowia 

Wszystko to negatywnie wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, którzy m.in. znacznie częściej przebywają w smogu czy w nasilonym stopniu odczuwają letnie upały. Miejskie wyspy ciepła to także wyzwanie dla architektów i urbanistów, których zadaniem jest tworzenie przyjaznego środowiska miejskiego dla mieszkańców. 

Jak możemy przeciwdziałać powstawaniu miejskich wysp ciepła?

Na szczęście znamy już sposoby, które mają szansę poprawić jakość życia mieszkańców metropolii. 

W ramach akcji #UWażniNaSuszę, w cyklu #EkoMiasto, zaprezentujemy Wam najskuteczniejsze, wskazywane przez naukowców, poprawy warunków życia na naszych „wyspach”.

Bądźmy razem #UWażniNaKlimat! Bądźmy #UWażniNaPrzyszłość!

Bibliografia:

https://klimada2.ios.gov.pl/miejskie-wyspy-ciepla/

K. Błażejczyk i in.,  Miejska wyspa ciepła w Warszawie uwarunkowania klimatyczne i urbanistyczne, Warszawa 2014.