Nasze myśli koncentrują się obecnie na trwającej wojnie, wcześniej nasze głowy zaprzątała przede wszystkim pandemia. W trakcie kolejnych faz lockdownu byliśmy zmuszeni do przystosowania się do zupełnie nowych warunków życia w niezwykle krótkim czasie. Wprowadzanie kolejnych rodzajów obostrzeń, znaczne ograniczenie kontaktów międzyludzkich, konieczność izolowania się w domu, przechodzenie z trybu nauki i pracy stacjonarnej na tryb zdalny – to najważniejsze ze zmian, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Skutki wciąż trwającej pandemii mają wielowymiarowy charakter i oprócz życia zawodowego, rodzinnego czy naszych relacji z innymi ludźmi objęły również nasze zdrowie psychiczne.
Raport dot. nasileniu się objawów depresji i lęku uogólnionego wśród Polaków w trakcie pierwszych miesięcy pandemii
Naukowcy jednoznacznie mówią o negatywnym wpływie pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie. Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Gambin z Wydziału Psychologii UW przeprowadził w 2020 roku czterofazowe badania poświęcone nasileniu się objawów depresji i lęku uogólnionego wśród Polaków w trakcie pierwszych miesięcy pandemii (początek maja, czerwiec, lipiec i grudzień 2020 r.).
Z raportu (przedstawionego przez badaczki i badaczy) wynika, że największe nasilenie wyżej wymienionych objawów Polacy odczuwali na początku maja i w grudniu, a zatem w trakcie pierwszej i drugiej fali epidemii. Były to okresy lockdownu. Najmniejsze nasilenie lęków wystąpiło w lipcu, gdy życie wróciło na chwilę do względnej „normalności”. Co ciekawe, w każdej z czterech faz badania zawsze bardziej narażone na wystąpienie objawów depresji i leku uogólnionego były osoby poniżej 45. roku życia. W maju szczególnie narażoną grupą były osoby młode w wieku 18-24 lata, zaś w grudniu – dorośli w wieku 35-44 lata.
Z przytoczonych badań jasno wynika, że sytuacja izolacji, zamknięcia w domu negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Można przypuszczać, że i w trakcie kolejnych fal epidemii występowało podobne nasilenie objawów lęku uogólnionego i depresji. Jakie czynniki się do tego przyczyniły? Na pewno znaczne ograniczenie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi (rodziną, znajomymi, przyjaciółmi), stała obawa o zdrowie własne i najbliższych, niepewność co do dalszego przebiegu pandemii i jej potencjalnych skutków, możliwe konflikty między domownikami przebywającymi w izolacji czy stres związany ze zmianą trybu pracy i nauki na zdalny.
Sytuacja zawodowa i ekonomiczna
Istotnym aspektem, który miał – i nadal ma – wpływ na zdrowie psychiczne wielu osób jest wpływ pandemii na ich sytuację zawodową i ekonomiczną. Niepewność co do przyszłości zawodowej i ekonomicznej, utrata pracy, nowy sposób organizacji pracy czy też lęk związany z bezpieczeństwem pracy – wszystko to negatywnie wpłynęło na zdrowie psychiczne wielu osób. Warunki pracy czy też nauki w domu zmniejszyły również naszą produktywność, nasiliły poczucie samotności, ponadto pojawiły się problemy z zachowaniem balansu między pracą a życiem osobistym.
To najważniejsze czynniki, które miały wpływ na pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego znacznej części społeczeństwa. Choć nasilenia objawów depresji i lęku uogólnionego występowały przejściowo, to – jak zaznaczają autorzy raportu „Objawy depresji i lęku wśród Polaków w trakcie epidemii COVID-19” – „epidemia i jej następstwa osobiste, społeczne i ekonomiczne prowadzić mogą do chronicznego stresu, którego nasilenie przekracza zdolności jednostki do przystosowania i radzenia sobie, prowadząc do rozwinięcia i długotrwałego utrzymywania się objawów depresyjnych i lękowych o istotnym klinicznie nasileniu, wymagających profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i/lub psychologicznej”.
Pamiętajmy o tym, by w razie potrzeby z takiej pomocy skorzystać! Jednym z miejsc, w którym możecie szukać pomocy i wsparcia jest Centrum Pomocy Psychologicznej na UW. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://cpp.uw.edu.pl/.
Zachęcamy do lektury raportów przygotowanych przez badaczki i badaczy UW:
https://www.uw.edu.pl/raport-z-badania-dotyczacego-psychologicznych-aspektow-covid-19/
#cwiduw #swiatwobliczuzmian #lekiiuzaleznienia #uw #nauka