facebook Przejdź do treści

KOMPOSTOWNIK

CZY WIEDZIELIŚCIE, ŻE ZIEMIA KOMPOSTOWA ŚWIETNIE SPRAWDZI SIĘ W NASZYM OGRODZIE? JAKIE SĄ JEJ ZALETY? PRZEDE WSZYSTKIM ZAWIERA DUŻO MATERII ORGANICZNEJ, KTÓRA W GLEBIE TWORZY STRUKTURĘ GRUZEŁKOWATĄ, A JEJ REGULARNE STOSOWANIE POZWALA ZACHOWAĆ ŻYZNĄ, PRÓCHNICZĄ WARSTWĘ GLEBY. KAŻDY Z NAS MOŻE SAMODZIELNIE PRZYGOTOWAĆ TAKĄ ZIEMIĘ. JAK TO ZROBIĆ? PIERWSZYM KROKIEM, KTÓRY POWINNIŚMY PODJĄĆ, JEST PRZYGOTOWANIE GŁÓWNEGO JEJ SKŁADNIKA, CZYLI KOMPOSTU!
KOMPOSTOWNIK

Przygotowanie kompostownika

W tym celu powinniśmy wydzielić w zacienionym miejscu naszego ogrodu 2 m2 powierzchni, na których usypiemy pryzmę kompostową. Możemy także wykorzystać specjalnie przeznaczony do tego pojemnik. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju kompostowniki – zarówno te małe, jak i duże. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie i swojego ogrodu.

Sporządzanie kompostu

Wielu z nas zastanawia się, co może posłużyć nam do przygotowania kompostu, a czego nie powinniśmy wrzucać do kompostownika. Lista dozwolonych materiałów jest długa. Przede wszystkim są to biologiczne odpady kuchenne, liście, skoszona trawa (podsuszona!) i gałązki, a także słoma czy siano. Najlepiej kompost przygotować, mieszając ze sobą biologiczne odpady z gałązkami czy liśćmi. Nie powinniśmy za to wrzucać do kompostownika odpadów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso czy nabiał. Rozkładające się mięso może zwabić do naszego kompostownika szczury, a ich wizyty w naszym ogrodzie raczej wolelibyśmy uniknąć. Nie mówiąc już o przykrym zapachu, które wydziela się w czasie takiego procesu. Jako nawóz świetnie za to sprawdzą się skorupki jaj (nie całe jaja!), ale także fusy z kawy i z herbaty, drobno pokrojone resztki owoców i warzyw czy skórki bananów. Powinniśmy jednak uważać z kompostowaniem nadmiernej ilości skórek cytrusów, mogą one bowiem spowalniać rozwój mikroorganizmów niezbędnych w procesie kompostowania. Nie powinniśmy także kompostować zainfekowanych części roślin ogrodowych.

Ponadto kompostownik powinniśmy też regularnie podlewać, by nie uległ wysuszeniu. Jeśli chcemy przyspieszyć cały proces i zadbać o odpowiednie napowietrzenie tworzącego się kompostu, powinniśmy pamiętać o tym, by go przerzucać. Nasz kompost powinien być gotowy po upływie około roku!

Dżdżownice naszymi sojusznikami

Czy wiecie, że naszymi sojuszniczkami w procesie kompostowania są dżdżownice? Zaproszenie ich do naszego kompostownika przyspieszy proces kompostowania, a także zwiększy jakość otrzymanego w ten sposób kompostu. Z ich pomocą będziemy mogli otrzymać szczególny rodzaj nawozu, jakim jest wermikompost, znany też jako biohumus. Dżdżownice, które żywią się umieszczoną w kompostowniku materią organiczną, wydalają ją w postaci tzw. koprolitów – to właśnie wspomniany wermikompost – niezwykle bogaty w składniki odżywcze.

Kompostownik dobry dla klimatu

Zalet kompostownika jest wiele. Warto przede wszystkim podkreślić, że założenie kompostownika to krok w walce ze zmianami klimatycznymi, który może podjąć każdy/każda z nas. Przygotowana w kompostowniku ziemia kompostowa znakomicie sprawdzi się jako zamiennik torfu, którego używanie szkodzi środowisku. Wydobywanie torfu wiąże się bowiem z osuszaniem torfowisk, które są niezastąpionymi magazynami wody, a ich ochrona ma niebagatelne znaczenie w walce z ociepleniem klimatu i suszą. Ponadto przygotowując kompost z naszych domowych odpadów, sprawiamy, że materia organiczna wraca do obiegu naturalnego. Tym samym przyczyniamy się także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych uwalnianych w procesie utylizacji śmieci.

Od teraz w Waszych ogrodach mogą zagościć kompostowniki! W ten sposób razem dbamy o klimat!

Bądźmy #UWażniNaSuszę! Bądźmy #UWażniNaKlimat!

Bibliografia:

T. Ciesielczuk, Poradnik kompostowania, dostępny online: https://www.smieciopolis.opole.pl/wp-content/uploads/2021/02/Poradnik-kompostowania-v5.pdf
https://poradnikogrodniczy.pl/czego-nie-wrzucac-do-kompostownika.php
https://poradnikogrodniczy.pl/dzdzownice-kalifornijskie-hodowla-w-kompostowniku.php
https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/artykuly/58-kompostowanie-jak-zaczac
https://www.portal-sadownik.pl/artykuly/kategoria/ogrodnictwo-amatorskie-i-dzialkowe/czy-moena-kompostowac-cytrusy