facebook Przejdź do treści

Jesień w ogrodzie

Lato zmierza ku końcowi, zbliża się jesień. To czas, by pomyśleć o zasadzeniu nowych roślin, które ozdobią nasze zielone królestwo w kolejnym roku. Planując nowe nasadzenia, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasz ogród będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale stanie się również miejscem bioróżnorodnym i odpornym na suszę.
Jesień w ogrodzie

Jak zagospodarować przestrzeń w ogrodzie, pamiętając o środowisku coraz bardziej narażonym skutki zjawiska suszy?

🍀 Nie zostawiajmy odsłoniętej ziemi, bo to ona szczególnie narażona jest na parowanie. Na niezagospodarowanej przestrzeni warto posadzić rośliny. Okryją one ziemię, chroniąc ją przed nadmierną utratą wody. Jakie rośliny warto posadzić? Świetnie sprawdzą się wszystkie rośliny okrywowe, krzewy i byliny. Warto sadzić te rośliny, które są odporne na suszę i magazynują wodę. Świetnie sprawdzą się: werbena patagońska, bluszcz, runianka, brunera czy epimedium.

🍀 Jeśli w naszym ogrodzie rosną rośliny jednoroczne, które uprzątamy w sezonie wegetacyjnym, to w miejscu dawnego nasadzenia pozostaje goła ziemia. Warto zadbać o to, by zagospodarować tę przestrzeń. Świetnie sprawdzą się w tym celu tzw. poplony (rośliny, które uprawiamy pomiędzy plonami głównymi), na przykład jęczmień, gryka, łubin czy facelia. Wysiewając poplony zabezpieczymy ziemię przed nadmiernym parowaniem a także poprawimy jej strukturę. Jeśli chcemy wzbogacić naszą ziemię o tak potrzebny dla rozwoju roślin azot, warto wysiać także rośliny motylkowe, które wiążą wolny azot z powietrza, tak bardzo potrzebny roślinom do prawidłowego rozwoju.

🍀 Podzielmy nasz ogród na strefy. Pomyślmy o stworzeniu stref, w których nasza ingerencja w rozwój roślin będzie ograniczona. Jednym z takich miejsc może być łąka kwietna.Wysianie łąki kwietnej to ważny krok w walce z suszą! Łąka kwietna zakryje bowiem ziemię, co uchroni ją przed nadmiernym parowaniem. Warto jednak pamiętać, by, wybierając rośliny do naszej łąki kwietnej, zwrócić uwagę na to, które z nich będą odpowiednie dla rodzaju ziemi w naszym ogrodzie.

🍀 Wydzielmy strefę, w której nie będziemy przekopywać gleby. Tym samym uchronimy ją przed utratą naturalnych składników organicznych, których rośliny potrzebują dla prawidłowego rozwoju. Warunki panujące w takiej strefie będą zbliżone do warunków środowiska naturalnego.

Stosując się do tych zasad nie tylko przygotujemy ogród na trudny okres suszy, ale również przyczynimy się do zwiększenia bioróżnorodności w naszym zielonym królestwie!

Bądźmy #UWażniNaSuszę! Bądźmy #UWażniNaKlimat!

Bibliografia:https://ogrodolandia.pl/permakultura-czym-jest