facebook Przejdź do treści

Bogactwo surowców

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie bogactwa kryją się w kosmosie? Coraz częściej spoglądamy w górę z nadzieją, że gdzieś tam - daleko w przestrzeni kosmicznej - czekają na nas cenne surowce. Gdyby udało nam się do nich dotrzeć, moglibyśmy rozwiązać problem kurczących się zasobów ziemskich. Czy to rzeczywiście możliwe? 
kosmos - insta (1)-bogactwo surowcow

Kosmos źródłem surowców

Eksploracja kosmosu wiąże się dla człowieka z wieloma możliwościami. Jedną z nich jest pozyskiwanie surowców, które odnaleźć można na Księżycu bądź obiektach krążących blisko Ziemi (ang. Near-Earth Objects, NEO), takich jak asteroidy. Kosmiczne górnictwo na razie pozostaje niezrealizowaną ambicją człowieka. Jednak można zakładać, że nadzwyczaj dynamiczny postęp cywilizacyjny i rozwój technologii kosmicznej w przyszłości pozwoli nam na korzystanie z niezwykłego bogactwa surowców pozyskiwanych na innych ciałach niebieskich.

Temat jest istotny chociażby ze względu na fakt, że surowce pozyskiwane na Ziemi w końcu się wyczerpią. Przewidywania mówią o tym, że złoża miedzi, ołowiu czy żelaza zostaną ostatecznie wyeksploatowane w przeciągu kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat. Kosmiczne górnictwo mogłoby zatem uchronić nas przed utratą dostępu do tych cennych metali.

Czy istnieje woda w kosmosie?

Co ciekawe, prawdopodobnie pierwszym surowcem, który zaczniemy wydobywać w kosmosie, będzie… woda! Zawarte w niej pierwiastki – wodór i tlen – posłużą do produkcji paliwa rakietowego, co może znacznie obniżyć koszty podróży kosmicznych. Szacuje się, że paliwo wyprodukowane przy użyciu surowców wydobytych w kosmosie będzie tańsze od znanego nam, „ziemskiego” paliwa. Zapewne wielu i wiele z Was zastanawia się, czy można byłoby użyć tej wody do picia. Należy pamiętać o tym, że woda na Księżycu występuje w postaci lodu. Aby mogła być zdatna do picia, musiałaby być najpierw poddana filtracji.

Jakie inne surowce możemy odnaleźć w kosmosie?

Planetoidy, które są kolejnym potencjalnym źródłem surowców, można podzielić na trzy kategorie, biorąc pod uwagę ich skład. Przyjmuje się, że niektóre z krążących w przestrzeni kosmicznej planetoid, które nazywamy planetoidami typu C, zawierają związki węgla, wodę i niektóre z metali. Planetoidy typu S zbudowane są z żelaza i krzemianu magnezu, a także niklu i metali z grupy platynowców (którą tworzą metale szlachetne; zalicza się do niej pierwiastki z grup 9, 10 i 11 w układzie okresowym pierwiastków). Zaś planetoidy typu M zbudowane są z czystego niklu i żelaza, a także platynowców.

Jak widać kosmos jest bogaty w niezwykle cenne surowce. Wizja wdrożenia w życie kosmicznego górnictwa jest więc kusząca. Nic więc dziwnego, że wiele państw prześciga się w opracowaniu technologii, które pozwolą im na założenie w przestrzeni kosmicznej pierwszych kopalni. Zanim to jednak nastąpi, minie jeszcze dobre kilka lat…

YT_1920x1080__ 5

O mocarstwach w kosmosie

Oglądałyście/oglądaliście “Gwiezdne Wojny”? Pewnie przynajmniej spora część z Was odpowie na to pytanie twierdząco. Znacie więc mniej więcej perypetie rebeliantów skonfliktowanych z siłami Imperium oraz wpływ Gildii Handlowej na wydarzenia rozgrywające się – według scenariusza filmu – w odległej galaktyce…

Jednak – kosmiczna polityka to nie tylko ekranowa fikcja. Już początki ludzkiej eksploracji przestrzeni pozaziemskiej upływały pod znakiem kosmicznego wyścigu, w którym rywalizowały ze sobą dwa – skonfliktowane – mocarstwa: USA i Związek Radziecki…

Czy obecnie wciąż trwa rywalizacja między państwami o podbój kosmosu? Jakie są tajniki kosmicznej polityki? Czy prywatni inwestorzy zastąpią państwowe i międzynarodowe agencje kosmiczne jako głównych graczy w pozaziemskiej przestrzeni?

Na te i inne pytania w podcaście CWID UW W KOSMOS – podczas rozmowy z Patrycjusz Wyżga – odpowiada dr Łukasz Gołota z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Bibliografia:

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C83920%2Cw-gornictwie-kosmicznym-czekaja-gigantyczne-pieniadze.html

#uw #nauka #cwiduw #poszukiwaczewiedzy #CWiDUW #wkosmos #naukajestdlaludzi #EksperciUW