Uzależnienie
Stan tego uzależnienia (bo jest to uzależnienie!) często powoduje zaburzenia życia rodzinnego i negatywnie odbija się na zdrowiu jednostki. Niestety – pracoholicy zwracają się o pomoc do lekarza niezwykle rzadko. Tymczasem – najważniejszą kwestią w ich sytuacji jest psychoterapia. Co więcej: nawet w przypadku jej zastosowania wcale nie jest pewne, że pracoholik w pełni odzyska kontrolę nad swoimi zachowaniami.
Lepiej – oczywiście – jest zapobiegać. Do najskuteczniejszych sposobów unikania zagrożenia pracoholizmem należą: nauka delegowania obowiązków i odpowiedzialności na innych, wyznaczenie stałych godzin dostępności wyłącznie dla rodziny, a także granic swojej dostępności zawodowej.
Radzenie sobie z pracoholizmem
W sytuacji, gdy zaczynasz podejrzewać, że dotyczy Cię problem pracoholizmu, możesz rozważyć podjęcie następujących kroków:
– zapytaj rodzinę, rówieśników i przyjaciół, czy uważają, że pracujesz za dużo. W sytuacji odpowiedzi twierdzącej – poinformuj ich, że postarasz się to zmienić (możesz też poprosić ich o wsparcie);
– odpowiedz sobie na pytanie, jakim celom ma służyć w Twoim życiu praca;
– spróbuj wyznaczyć swoje priorytety;
– limituj przeznaczone na pracę godziny;
– odkryj swoje hobby;
– postaraj się zmniejszyć poziom stresu za sprawą ćwiczeń fizycznych lub medytacji;
– koniecznie staraj się zaplanować czas po pracy;
– weź pod uwagę możliwość konsultacji z terapeutą.
#cwiduw #swiatwobliczuzmian #lekiiuzaleznienia #uw #nauka