facebook Przejdź do treści

Jak powstają nowotwory (o modelu CONET)

Powstawanie nowotworów jest związane z pojawieniem się błędów w kodzie DNA. Dzięki opracowanemu przez badaczki i badaczy Uniwersytetu Warszawskiego modelowi CONET możliwe stało się szczegółowe odtworzenie i zbadanie tego zjawiska.
komorki_rakowe

Na początku tego tygodnia pisaliśmy o badaniach nad kapsaicyną, które były prowadzone między innymi z myślą o terapii nowotworów. Nowych informacji o samym powstawaniu nowotworów dostarczyły z kolei niedawno badania zespołu prof. Ewy Szczurek z Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Powstawanie nowotworów jest związane z pojawieniem się błędów w kodzie DNA. Dzięki opracowanemu przez badaczki i badaczy Uniwersytetu Warszawskiego modelowi CONET możliwe stało się szczegółowe odtworzenie i zbadanie tego zjawiska.

Jak więc powstają nowotwory? To proces, w którym ewoluują pojedyncze komórki. Błędy w DNA, powstające w sposób naturalny lub za sprawą np. toksyn, stanowią mutacje pojedynczych nukleotydów lub zmiany liczby kopii fragmentów DNA. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie takie błędy prowadzą do powstania nowotworu. Większość zostaje samoczynnie naprawiona przez organizm lub nie stanowi dla niego zagrożenia. Czasem dochodzi jednak do kumulacji błędów. Nieprawidłowo ewoluująca komórka unika mechanizmów samonaprawczych organizmu. Wzrasta też tempo jej podziału. Tak powstają kolejne rakowe komórki. Co istotne – kopiowanie DNA nie jest w nich dokładne, stąd różny stopień odporności tych komórek na leczenie. Dlatego odtworzenie kolejności powstawania błędów w DNA okazuje się kluczowe dla zrozumienia procesu nowotworzenia i terapii raka.

„Żeby pozbyć się całego nowotworu, musimy wiedzieć, które błędy w DNA odpowiadają za «supermoce» poszczególnych klonów i wykorzystać tę wiedzę, dobierając celowane terapie” – tłumaczyła Magda Markowska, doktorantka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW i Warszawski Uniwersytet Medyczny, pierwsza autorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Genome Biology”, gdzie zaprezentowano opisywany model.

Więcej informacji: https://genomebiology.biomedcentral.com/…/s13059-022…

To jednak nie koniec odkryć zespołu z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Powrócimy do nich już niedługo…

Pozostańmy w kontakcie❗

#EksperciUW #EkspertkiUW #UWagaNauka

prof. Ewa Szczurek
Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

Fot. M. Szczurek

Cykl aktualności #UWaga Nauka to ciekawostki i najnowsze odkrycia naukowców Uniwersytetu Warszawskiego w ramach ich działań naukowych. Materiały powstały w celu popularyzacji nauki.

#EksperciUW #EkspertkiUW # UWagaNauka #aktualności #WydziałFilozofiiUW