Otaczająca nas przyroda to element światowego dziedzictwa, o które powinniśmy dbać i pielęgnować je, aby przetrwało dla przyszłych pokoleń.
W rozumieniu Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, przyjętej w Paryżu 16 listopada 1972 r. przez Konferencję Generalną Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (inaczej: UNESCO), a następnie przyjętej i ratyfikowanej przez Polską Rzeczypospolitę Ludową w 1976 roku za „dziedzictwo naturalne” uważane są:
– pomniki przyrody utworzone przez formacje fizyczne i biologiczne albo zgrupowania takich formacji, przedstawiające wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia estetycznego lub naukowego;
– formacje geologiczne i fizjograficzne oraz strefy o ściśle oznaczonych granicach, stanowiące siedlisko zagrożonych zagładą gatunków zwierząt i roślin, mające wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia nauki lub ich zachowania;
– miejsca lub strefy naturalne o ściśle oznaczonych granicach, mające wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia nauki, zachowania lub naturalnego piękna.
Tym postem rozpoczynamy nasz najnowszy projekt komunikacyjny o dziedzictwie naturalnym pt. „Jak żyć? – Naturalnie!”, który powstał, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa naturalnego Ziemi.
Źródło oraz tekst konwencji:
https://www.unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Konwencja_o_ochronie_swiatowego_dziedzictwa.pdf
#dziedzictwonaturalne #cudświata #worldheritage #EksperciUW #unesco #naturalnie