facebook Przejdź do treści

Dziedzictwo naturalne

Ile razy dziennie zachwycacie się pięknem natury? Ile razy swoje wakacje spędziliście na szlakach parku narodowego albo przemierzaliście świat, żeby podziwiać cuda natury? Jeśli Wasza odpowiedź brzmi: wiele razy, to wcale nas to nie dziwi. Nie od dziś wiadomo, że odpoczywanie w otoczeniu przyrody pomaga się zrelaksować i odnaleźć wewnętrzną harmonię.
dziedzictwo - posty

Otaczająca nas przyroda to element światowego dziedzictwa, o które powinniśmy dbać i pielęgnować je, aby przetrwało dla przyszłych pokoleń.

W rozumieniu Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, przyjętej w Paryżu 16 listopada 1972 r. przez Konferencję Generalną Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (inaczej: UNESCO), a następnie przyjętej i ratyfikowanej przez Polską Rzeczypospolitę Ludową w 1976 roku za „dziedzictwo naturalne” uważane są:

– pomniki przyrody utworzone przez formacje fizyczne i biologiczne albo zgrupowania takich formacji, przedstawiające wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia estetycznego lub naukowego;

– formacje geologiczne i fizjograficzne oraz strefy o ściśle oznaczonych granicach, stanowiące siedlisko zagrożonych zagładą gatunków zwierząt i roślin, mające wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia nauki lub ich zachowania;

– miejsca lub strefy naturalne o ściśle oznaczonych granicach, mające wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia nauki, zachowania lub naturalnego piękna.

Tym postem rozpoczynamy nasz najnowszy projekt komunikacyjny o dziedzictwie naturalnym pt. „Jak żyć? – Naturalnie!”, który powstał, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa naturalnego Ziemi.

Źródło oraz tekst konwencji:

https://www.unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Konwencja_o_ochronie_swiatowego_dziedzictwa.pdf

#dziedzictwonaturalne #cudświata #worldheritage #EksperciUW #unesco #naturalnie