Prawdopodobnie też macie wrażenie, że od jakiegoś czasu tegoroczna zima przypomina raczej przedwiośnie lub środek jesieni. Czy powinniśmy się z tego cieszyć? Niekoniecznie. Jednak łagodna zima to, doraźnie, sprzyjająca okoliczność dla tych ptaków, które razem z nami spędzają czwartą z pór roku, czyli np. dla… sikorek. Dlaczego wspominamy właśnie o sikorkach i co ma z nimi wspólnego dołączone zdjęcie, które przedstawia… No właśnie, co właściwie? Oczywiście – gniazdo sikorki stworzone (między innymi) z materiałów antropogenicznych…
czyli śmieci.
Ptaki stale włączają śmieci do konstrukcji swoich gniazd, które odgrywają kluczową rolę np. w życiu seksualnym zwierząt. Badania dotyczące wpływu zanieczyszczenia odpadami stałymi na budowę gniazd, a także zachowanie i sprawność ptaków były dotąd rzadkością – zwłaszcza w miastach. Lukę tę wypełniają od jakiegoś czasu prace kierowanego przez prof. dr hab. Martę Szulkin zespołu Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście z Wydział Biologii UW. Co więc znajduje się w ptasich gniazdach, zwłaszcza tych znajdujących się na obszarach zurbanizowanych? Przeważają – widoczne na zdjęciu – plastikowe sznurki i kawałki folii, występujące obok typowych materiałów budowlanych – piór i sierści – lub zamiast nich. Doktor Zuzanna Jagiełło z Instytut Biologii Ewolucyjnej zaznacza, że w gniazdach często znajdują się też np. niedopałki papierosów – choć dotyczy to tylko 10% sprawdzanych siedlisk. Całe opisywane badanie opierało się na obserwacji konkretnego gatunku – mianowicie naszej dzisiejszej bohaterki, sikorki bogatki. Wypada jednak zapytać, czy są jakieś konsekwencje wykorzystywania takiego budulca? Niestety tak. Jest nim „zmniejszony sukces reprodukcyjny w gniazdach zanieczyszczonych materiałami antropogenicznymi”. Wzrost obecności materiałów antropogenicznych w ptasich siedzibach o 10% przekłada się na zmniejszenie liczby piskląt w gnieździe o około 1/3).
Do schronień tworzonych z „materiałów antropologicznych” powrócimy niebawem. Trzymajcie się ciepło – w ten upalny koniec stycznia.
Pozostańmy w kontakcie
Badania: https://www.sciencedirect.com/…/pii/S004896972203131X
Zdjęcie posta: Weronika Baranowska
#EksperciUW #EkspertkiUW #UWagaNauka
dr Zuzanna Jagiełło
Instytut Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Warszawskiego

Cykl aktualności #UWaga Nauka to ciekawostki i najnowsze odkrycia naukowców Uniwersytetu Warszawskiego w ramach ich działań naukowych. Materiały powstały w celu popularyzacji nauki.
#EksperciUW #EkspertkiUW # UWagaNauka #aktualności #WydziałFilozofiiUW