facebook Przejdź do treści

EKOMOWA

Mity klimatyczne

Poziom wiedzy naukowej współczesnych badaczy sprawia, że nader trudno jest dziś podważać zarówno to, że zmiany klimatu zachodzą, jak i fakt, że ludzkość i jej działania ma na to wpływ. Jednakże opinie sprzeczne z naukową wiedzą wciąż pozostają w obiegu. Dziś, w cyklu #EkoMowa, chcemy podjąć temat mitów klimatycznych.

DEPRESJA KLIMATYCZNA

Wizja zbliżającej się katastrofy klimatycznej coraz wyraźniej zarysowuje się w ludzkiej świadomości. Naukowcy biją na alarm, przedstawiając badania dotyczące negatywnego wpływu stworzonej przez nas cywilizacji na środowisko. Wyobraźnia podpowiada nam ponure warianty losu Ziemi w nadchodzących dekadach. Warto więc zadać sobie pytanie, jak znosimy takie psychiczne obciążenie. Jedną z możliwych reakcji jest zjawisko depresji klimatycznej. Wyobraźmy sobie przyszłość…

Bio… znaczy życie

Już od jakiegoś czasu w naszym cyklu #EkoMowa przybliżamy terminy powracające w naukowych wystąpieniach dotyczących kondycji naszej planety. Dziś zdecydowaliśmy się jednak na przedstawienie specyficznego leksykonu słów, które rozpoczynają się od członu „bio” (jak biologia), pochodzącego od greckiego βίος (bios) – a więc „życie”.

Ślady

W dzisiejszej odsłonie #EkoMowy podejmiemy temat tych śladów, a następnie – w celu zweryfikowania Waszej wiedzy – zaproponujemy Wam do rozwiązania quiz. Granice języka są granicami naszego świata… Ponieważ zaś nasz świat zginie bez uwrażliwienia na kwestie ekologii, warto, byśmy przyswoili jej język.

Eko-nomia i eko-logia

Czy ekonomia i ekologia muszą się wykluczać? W dzisiejszej odsłonie EKOsłów udowadniamy, że tak nie jest. W dodatku – przygotowaliśmy dla Was test, który zweryfikuje Waszą znajomość terminów dotyczących przenikania się sfer ekologii i ekonomii.

Zasobooszczędność

Zasobooszczędność to słowo, które od jakiegoś czasu regularnie powraca w debatach dotyczących gospodarki i klimatu. Warto jednak zadać sobie kilka pytań. Co ono oznacza? Dlaczego uwzględnienie konieczności zasobooszczędnego gospodarowania staje się niezbędne dla naszego przetrwania? Wreszcie… na ile zasobooszczędność jest opłacalna?

Antropocen

Słowo, które w ostatnich latach coraz częściej powraca przy okazji dyskusji dotyczących kryzysu klimatycznego. Jednak – czy zdajemy sobie sprawę z tego, co ono oznacza? Czy mamy świadomość kontrowersji, które budzi?

Greenwashing

Dążysz do tego, żeby Twoje życie było bardziej EKO? Na sercu leży Ci troska o przyszłość planety, a wizja katastrofy klimatycznej spędza sen z powiek? Chcesz, by Twoje codzienne przyzwyczajenia i wybory nie szkodziły środowisku? To wspaniale! Pamiętaj jednak, że Twoje klimatyczne obawy i proekologiczne dążenia to świetne pole dla działań marketingowych, niekoniecznie służących dobru naszej planety.

Bioróżnorodność

Słyszeliście o bioróżnorodności? Jej postępująca utrata na Ziemi grozi załamaniem ekologicznym. A więc katastrofa klimatyczna to nie jedyne zagrożenie, do którego ludzkość nieuchronnie się zbliża. Przy czym – oba są ze sobą ściśle powiązane… Zapraszamy do lektury kolejnej odsłony cyklu #EkoMowa.

Recykling

Słowo recykling odmieniane jest obecnie – w czasach zwiększonej (lub zwiększającej się) świadomości ekologicznej – przez wszystkie przypadki. Ponieważ jednak – w trosce o przyszłość naszej planety – warto poszerzać własną wiedzę, pragniemy dziś przedstawić Wam szczegółowe informacje, na temat downcyklingu i upcyklingu.