facebook Przejdź do treści

Prezentacje - Klub Innowacji 2021

Jako pierwszy podczas Gali Klub Innowacji 2021 wystąpił dr Zbigniew Szkop z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, który zajął się tematem kalkulatora drzew. Dokładny tytuł jego projektu to: Kalkulator usług świadczonych przez drzewa miejskie. To niezwykle ważny wątek z punktu widzenia funkcjonowania zielonych samorządów oraz roli drzew w ekosystemie miejskim.

Drugim prelegentem został dr Bartłomiej Dessoulavy-Śliwinski z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, który stworzył system weryfikacji atrybutów nabywanej nieruchomości oparty o dane geolokalizacyjne. Jego projekt jest dopasowany do potrzeb mieszkańców miast, zbiera bowiem dane w jednym miejscu w formie prostej i przystępnej aplikacji.

W smart city – mieście przyszłości kluczowy jest wpływ ludzi na realną zmianę przestrzeni. Aby do tego doszło, potrzebny jest dialog rozumiany nie tylko w sensie socjologicznym, ale także dialog techniczny, który poprzez wypracowanie wspólnych rozwiązań realnie wpłynie na zmianę tej przestrzeni. I o takiej konkretnej zmianie przestrzeni, na zupełnie realnym przykładzie z Dąbrowy Górniczej opowiedział jako trzeci prelegent dr Łukasz Pancewicz z Politechniki Gdańskiej, reprezentujący także firmę A2P2.

Nasze nawyki transportowe to jest duże wyzwanie dla mieszkańców miast, czego dowiedzieliśmy się z czwartej prezentacji Klubu Innowacji. I temu zagadnieniu, a dokładniej comobility swoje badania poświęciły dr Anna Nicińska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Magdalena Kubecka, z Fundacji na rzecz wspólnot lokalnych „Na miejscu”.

To, co trapi większość z nas w ostatnim czasie, to zmiany klimatu. Stale zaskakują nas nieoczekiwanymi zjawiskami, które często wymykają się spod kontroli. Jednym z najważniejszych skutków tego procesu jest oczywiście wzrost temperatury na świecie, a także coraz częstsze występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak burze czy grad. Dużą wartością zapewne będzie zatem system ostrzegania przed takimi zjawiskami, o czym w piątej prezentacji mówił – prof. Artur Magnuszewski z Katedry Geografii Fizycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych w swoim projekcie o wykorzystaniu danych Rain-GRS w zarządzaniu kryzysem związanym z podtopieniami.

Niezwykle istotnym zagadnieniem z punktu widzenia miast jest rozproszenie danych i zarządzanie nimi. Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów z Krakowa wydało podręcznik „Zarządzanie danymi w miastach”, pod redakcją Wojciecha Łachowskiego. Szczegóły tej publikacji przedstawił podczas szóstego wystąpienia Karol Janas – kierownik Obserwatorium.

Na koniec przypomniano, że przyszłość pojazdów autonomicznych jest właściwie teraźniejszością, a o tym, jakie algorytmy wpływają na matematyczne modele poruszania się takich pojazdów, opowiedział Paweł Gora z Wydziału Fizyki UW.

 

Kalkulator usług świadczonych przez drzewa miejskie - dr Zbigniew Szkop (pobierz pdf, wielkość 4,74 MB)

DiDi - system weryfikacji atrybutów nabywanej nieruchomości oparty o dane geolokalizacyjne - dr Bartłomiej Dessoulavy-Śliwinski (pobierz pdf, wielkość 1,89 MB)

Case study realnej zmiany przestrzeni miejskiej w Dąbrowie Górniczej, poprzedzonej dialogiem technicznym z mieszkańcami - dr Łukasz Pancewicz (pobierz pdf, wielkość 3,05 MB)

Comobility - zmiana nawyków transportowych mieszkańców miast - dr Anna Nicińska, Magdalena Kubecka (pobierz pdf, wielkość 33,44 MB)

Wykorzystanie danych Rain-GRS w zarządzaniu kryzysem związanym z podtopieniami - prof. Artur Magnuszewski (pobierz pdf, wielkość 1,90 MB)

Wpływ pojazdów autonomicznych na ruch drogowy i tworzenie się korytarza życia dla pojazdów ratunkowych - Paweł Gora (pobierz pdf, wielkość 8,92 MB)