Podcast: Nauka Nadaje

Kto słucha, gdy wszyscy naraz mówią? – czyli o współczesnej „kulturze cyfrowego narcyzmu”, jej genezie i skutkach

Rozwój technologii doprowadził do sytuacji, w której niemal każdy z nas może podzielić się ze światem swoją opinią, poglądem, obserwacją… Z możliwości tej chętnie korzystamy. Żyjemy w „kulturze nadawania”, staliśmy się częścią „przemysłu uwagi”, w którym najbardziej pożądanym dobrem jest ludzka atencja. Skoro jednak zaprzątnięci jesteśmy głównie generowaniem przekazów, pytanie, kto ma być ich odbiorcą? I w jaki sposób my sami mamy odnaleźć się w natłoku docierających do nas informacji? O współczesnej „kulturze cyfrowego narcyzmu” z drem Jerzym Stachowiczem z Instytutu Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.