Podcast Nauka nadaje

Nauka Nadaje to cykl publicystycznych rozmów, które z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła Justyna Dżbik-Kluge. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na nasze życie wywierają badania naukowe. Dostęp do ogromu informacji jest teraz szybszy i łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Pytanie jednak, w jaki sposób powinniśmy weryfikować docierające do nas dane, jak orientować się w coraz bardziej skomplikowanym świecie? Dlatego CWiD UW zainicjowało cykl, w którym głos ma przede wszystkim nauka! Celem podcastów jest pokazanie, że głos badaczy ma ogromną wartość, zaś nauka może nadawać rytm i sens naszej codzienności. Pragniemy spojrzeć na aktualnie poruszane w mediach, szeroko komentowane społecznie tematy z punktu widzenia naukowców, którzy posiadają konkretną wiedzę oraz doświadczenie. Zachęcamy do słuchania rozmów Justyny Dżbik-Kluge z ekspertami UW na naszej stronie www, Spotify lub YouTube.

Kiedy pojawiły się fake newsy i jak kształtują one postrzeganie rzeczywistości? Jak wykorzystać naukę jako broń w walce z pseudonaukowymi teoriami? W jaki sposób skutecznie przekazywać naukową wiedzę? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukamy w premierowym odcinku podcastu „Nauka Nadaje”. Gościem Justyny Dżbik-Kluge jest dr hab. Jacek Wasilewski z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Nasza rzeczywistość uległa radykalnym zmianom pod wpływem pandemii. Ekonomiści starają się dziś oszacować jej gospodarcze skutki. Kiedy będziemy mogli wskazać realne konsekwencje pandemii dla naszego kraju i całego świata? Czy czeka nas wzrost cen i bezrobocie? Czego tak naprawdę uczy nas ekonomia? Justyna Dżbik-Kluge rozmawia z drem hab. Łukaszem Goczkiem z Katedry Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego, Wydział Nauk Ekonomicznych UW.

Mówi się, że obecnie powiedzieć można wszystko. Mamy coraz więcej nadawców – w mediach tradycyjnych, jak i w Internecie. Wiele osób chętnie wypowiada swoje opinie, nierzadko kategorycznie, nie bacząc na dobór słów i ich znaczenie.

Czy to może być niebezpieczne? Czy zmiana sposobu myślenia – i sposobu działania – może zacząć się od słowa? Czy na początku zmian społecznych było właśnie słowo?

O języku, który zmienia świat, z dr hab. Katarzyną Kłosińską, kierownikiem zespołu Obserwatorium Językowego UW, Wydział Polonistyki UW, rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Bodźce, których dostarcza rzeczywistość, wpływają na naszą równowagę psychiczną. Oddziaływanie to nie zawsze jest pozytywne, niejednokrotnie potrzebujemy więc wsparcia. Czy jednak jesteśmy gotowi na to, by je przyjąć?

Czy szkodliwe stereotypy, dotyczące osób korzystających z psychoterapii, nadal pozostają żywe? Jaki wpływ na nasze samopoczucie ma wielość wszechobecnych medialnych przekazów?   

O emocjach, z którymi mierzymy się na co dzień, z drem Rafałem Styłą z Wydziału Psychologii UW rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Rozwój technologii doprowadził do sytuacji, w której niemal każdy z nas może podzielić się ze światem swoją opinią, poglądem, obserwacją… Z możliwości tej chętnie korzystamy. Żyjemy w „kulturze nadawania”, staliśmy się częścią „przemysłu uwagi”, w którym najbardziej pożądanym dobrem jest ludzka atencja. Skoro jednak zaprzątnięci jesteśmy głównie generowaniem przekazów, pytanie, kto ma być ich odbiorcą? I w jaki sposób my sami mamy odnaleźć się w natłoku docierających do nas informacji? O współczesnej „kulturze cyfrowego narcyzmu” z drem Jerzym Stachowiczem z Instytutu Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Obserwowanie gwiazd niejednokrotnie powoduje, że w naszych głowach zaczynają mnożyć się istotne pytania. Kim jesteśmy wobec kosmicznego bezmiaru?

Czy kiedykolwiek uda się nam zgłębić wszystkie tajemnice ciał niebieskich?
Czy w tej kosmicznej otchłani istnieją formy zbliżone do ziemskiego życia?
Wreszcie, czy którakolwiek z planet poza Ziemią może stać się w przyszłości naszym domem? 

W ten sposób, podczas kontemplacji nocnego nieba, obawa przed nieogarnioną przestrzenią kosmosu łączy się z nieśmiałą nadzieją, że jasne światło gwiazd stanowi obietnicę szczęśliwej przyszłości. Czy jednak ta nadzieja nie jest płonna? Czy rzeczywiście istnieją szanse na alternatywną, pozaziemską przestrzeń dla ludzkiej egzystencji?

O tajemnicach kosmosu i szukaniu nadziei wśród gwiazd z drem Radosławem Poleskim z Obserwatorium Astronomicznego UW rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Obserwowanie gwiazd niejednokrotnie powoduje, że w naszych głowach zaczynają mnożyć się istotne pytania. Kim jesteśmy wobec bezmiaru kosmicznej przestrzeni? Czy kiedykolwiek uda się nam zgłębić wszystkie tajemnice ciał niebieskich? Czy w tej kosmicznej otchłani istnieją formy zbliżone do ziemskiego życia? Wreszcie, czy którakolwiek z planet może stać się w przyszłości miejscem stałego ludzkiego egzystowania? W ten sposób, podczas kontemplacji nocnego nieba, obawa przed nieogarnioną przestrzenią kosmosu łączy się z nieśmiałą nadzieją, że jasne światło gwiazd stanowi obietnicę naszej szczęśliwej przyszłości. Czy jednak ta nadzieja nie jest płonna? Czy rzeczywiście istnieją szanse na pozaziemską alternatywę dla ludzkiej egzystencji?

O tajemnicach kosmosu i szukaniu nadziei wśród gwiazd z drem Radosławem Poleskim z Obserwatorium Astronomicznego UW rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Ziemia jest naszym wspólnym domem. Mimo niebywałego postępu technologicznego w ostatnich dziesięcioleciach ten stan rzeczy, zapewne, prędko nie ulegnie zmianie. Pytanie jednak, czy potrafimy myśleć o naszej planecie jako o domu? Tymczasem – ta wspólna przestrzeń znajduje się na skraju unicestwienia, które zwiastują nasilające się obecnie gwałtowne zmiany klimatyczne i liczne kataklizmy. Czy można jeszcze powstrzymać katastrofę, czy też wydaje się ona nieunikniona? Czy nie jest już zbyt późno, by przeciwdziałać nieszczęściu? Jakie znaczenie mogą mieć indywidualne starania wobec ogromu zniszczeń wyrządzonych naszej planecie przez cały zachłanny ludzki gatunek?

O przyszłości Ziemi i konieczności odmiany naszego życia oraz myślenia z drem Michałem Chilińskim z Wydziału Biologii UW rozmawia Justyna Dżbik-Kluge

Copyright © 2020 Uniwersytet Warszawski.