facebook Przejdź do treści

Eksperci

Prezentujemy listę naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, którzy wzięli udział w filmie edukacyjnym o pojazdach autonomicznych, jak również angażują się w rozwój badań nad sztuczną inteligencją.

dr hab. Renata Włoch, prof. UW

Jest badaczką odważnie przekraczającą granice dyscyplin. Skończyła stosunki międzynarodowe i socjologię, a obecnie łączy pracę na Wydziale Socjologii UW i w DELab UW.

Jej publikacje dotyczą m.in. polityki integracji muzułmanów, bezpieczeństwa międzynarodowego w wymiarze nuklearnym oraz organizacji wielkich imprez sportowych na przykładzie UEFA Euro 2012 w Polsce. Jest też autorką licznych ekspertyz i raportów dla biznesu i instytucji publicznych oraz ewaluacji instytucjonalnych (m.in. brukselskiego think tanku Breughel oraz systemu think tanków w Albanii).

W DELabie zajmuje się zmianami społecznymi wynikającymi z transformacji cyfrowej, zwłaszcza tymi, które zachodzą na rynku pracy i w systemie edukacji. Ramą spinającą jej zainteresowania naukowe jest globalizacja – obecnie skupia się na analizie cyfrowego wymiaru globalnych procesów politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych.  


dr Justyna Pokojska

Adiunktka na Wydziale Socjologii UW. Koordynatorka Programu „Jobs and Skills for the Future” w DELab UW. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pasjonatka badań terenowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół obszaru kompetencji cyfrowych i nowych zawodów przyszłości. Analizuje rynek pracy z perspektywy kobiecej i popularyzuje wyniki swoich badań, by walczyć z nierównościami i stereotypami zawodowymi.

Od 2015 roku związana z DELab UW, w ramach którego realizuje projekty dla partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego (m.in. Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Warszawski Instytut Bankowy, Orange, gumtree.pl) łącząc wiedzę akademicką z podejściem biznesowym.

Gospodyni audycji „Efekt Sieci” w Radiu Kampus (dostępnej także na Spotify), w której rozmawia o transformacji cyfrowej i jej konsekwencjach dla rynku pracy, relacji międzyludzkich i kondycji jednostki w świecie nowych wyzwań technologicznych. Stała gościni audycji radiowych (m.in. TOK FM, Radio Nowy Świat, Radio Zet, Czwórka, Polskie Radio), autorka w dziale Opinie Magazynu Forbes.


mgr Łukasz Nawaro 

Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW w dyscyplinie ekonomia i finanse, absolwent Data Science na WNE UW.

Prowadzi badania na temat współczesnych przemian transportu w miastach związanych z cyfryzacją – przede wszystkim możliwością współdzielenia pojazdów, mikromobilnością, autonomizacją i psychologią płatności. Uczestnik projektów Horyzont 2020 dotyczących przyszłości Internetu.


Pawel Gora

mgr Paweł Gora

Naukowiec i nauczyciel akademicki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, tam też ukończył studia magisterskie z matematyki i informatyki.

Interesuje się nowymi technologiami (np. sztuczna inteligencja, informatyka kwantowa) oraz ich zastosowaniami, m.in. w transporcie i medycynie. Jest twórcą i liderem grupy badawczej TensorCell zajmującej się optymalizacją złożonych procesów (przede wszystkim ruchu drogowego w miastach oraz leczenia nowotworu), oraz twórcą programu do symulacji i analizy ruchu drogowego Traffic Simulation Framework. Autor wielu prac naukowych publikowanych na najlepszych konferencjach informatycznych i transportowych.

Prezentował wyniki swoich badań w czołowych instytutach badawczych  (np. MIT, University of Cambridge, Stanford Research Institute, ETH Zurich, University of Toronto, Google Zurich, DeepMind). Jego prace było wielokrotnie cytowane i nagradzane, m.in. nagrodami „LIDER ITS” w 2015 i 2017 roku za najlepszą w Polsce pracę badawczo-rozwojową w obszarze inteligentnych systemów transportowych, „Doktoraty dla Mazowsza”,  „Nowoczesny Uniwersytet”.  W 2017 roku został wyróżniony w gronie „Top 10 Polish Talents” w konkursie „MIT Innovator Under 35” oraz znalazł się na liście „New Europe 100” w gronie 100 wybitnych innowatorów w Europie Wschodniej.

W przeszłości pracował jako inżynier i naukowiec m.in. w Microsoft, Google, CERN i IBM Research, współpracował również jako mentor i konsultant z wieloma startupami i firmami w Polsce, m.in. Vooom (planowanie transportu multimodalnego) oraz Broomee Technologies (vanpooling). Fundator i prezes „Fundacji Quantum AI”, zajmującej się wspieraniem edukacji, badań i współpracy w obszarze nowych technologii (przede wszystkim informatyki kwantowej i AI), współorganizuje cykl spotkań Warsaw.ai oraz Warsaw Quantum Computing Group, prowadzi na portalu Facebooku grupy „Warsaw.ai”, „Quantum AI”, „Data Science PL”, „Warsaw Quantum Computing Group” oraz „ITS Polska”. 

Jest również przedstawicielem Polski w Komitecie Zarządzającym akcji COST WISE-ACT dotyczącej badania wpływu w dużej skali pojazdów autonomicznych i komunikujących się. Pracuje również obecnie na UW w projekcie CoMobility dotyczącym analizy zachowań transportowych oraz wspieranie mobilności zeroemisyjnej. W przeszłości koordynował również prace badawcze w ramach międzynarodowego projektu „GLAD” dotyczącego optymalizacji i redukcji negatywnego wpływu środowiskowego logistyki ostatniej mili: https://www.eitfood.eu/projects/glad-green-last-mile-delivery-a-more-sustainable-way-for-food-home-delivery-tailored-to-consumer-needs.

Więcej informacji: https://www.mimuw.edu.pl/~pawelg.